„Nic neskončilo. Případ pokračuje dál.“ Tak dnes komentuje proslavený farář František Provazník svůj pokračující zápas za Boží pravdu. Na přání vyděšených věřících byl sice loni převeIen z jihomoravských Lysic do jiné farnosti, to mu však na energii neubralo. Neústupný katolický mravokárce trvá na své linii, i když věrných ubývá. Další dějství jednoho z největších polistopadových konfliktů mezi církví a světskou mocí se odehrává už i na půdě psychiatrické léčebny. Právě tam totiž loni na podzim převezli bezradní rodiče jednu z Provazníkových zapálených žaček.

Jako tajně vysvěcený kněz nesměl páter Provazník za komunistů oficiálně působit, takže Lysice pro něj byly první farností. Přišel sem před třemi a půl lety a brzy po svém nástupu se pohádal s učiteli místní školy. Vytýkal jim necitlivost vůči životnímu stylu dětí z katolických rodin. Nejvíce mu vadila povinná sexuální výchova, hromadné společné školní zájezdy hochů a dívek a rocková hudba pouštěná jako doprovod při hodinách tělocviku. Když se po jeho výtkách věci neměnily, založil s několika dalšími obyvateli Lysic výbor na obranu rodičovských práv, který požadoval, aby o výchově dětí skutečně rozhodovali rodiče. Začal také kantory kritizovat z kazatelny během bohoslužeb a na hodinách katechismu vybízel žáky k odporu proti školním praktikám. Jeho nekompromisní požadavky čistých mravů ovšem stoupence postupně odradily. Veřejné mínění v Lysicích jej označilo za fanatika, a když se věc dostala i na titulní…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte