V letech 1994 a 1995 nekupovali čeští distributoři prakticky žádné zajímavé filmy. Ty začaly divákům chybět a díky iniciativě nadšenců jich u nás dnes obíhá několik desítek - jenže zase není, kde je hrát. Kina se hromadně zavírají a jejich zbytek nijak nepostačuje počtu nakoupených filmů. Překážkou jsou často i majitelé kin. Ti se při nákupu neřídí uměleckým vkusem, ale masivní reklamou a výsledky průzkumů návštěvnosti. Navíc existuje teorie, že se Hollywoodu vyplatí blokovat evropská kina i za cenu ztrát - je to pořád levnější než pustit do nich domácí konkurenci. Loni na spletitý konkurenční boj doplatila řada dobrých filmů: třeba Rappenauův Husar na střeše, Widerbergovo Všechno je, jak má být, Robbinsův Mrtvý muž přichází a v poslední době Michálkovo Zapomenuté světlo.

Projekt 100 pořádá česká Asociace filmových klubů prostřednictvím Jiřího Králíka letos potřetí. Cílem je nakupovat nejméně deset let po sobě deset slavných filmů a promítat je jako ucelenou kolekci. Je to i ve světovém měřítku ojedinělý pokus, jak dostat co nejlevněji co největší počet uměleckých filmů k co největšímu počtu diváků. Zatímco většina distributorů zná hlavně své partnery v zahraničí, Králík spoléhá hlavně na vlastní orientaci v domácím prostředí: zná se osobně s vedoucími všech kin v republice, kteří jsou ochotni jeho desítku filmů hrát. Každý rok uvádí Projekt 100 klasické filmy, které se u nás nepromítaly před rokem 1990, a nová díla prověřená hlavně na festivalech. Tu a tam něco…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte