Z ohrožení svobody slova v Česku skutečně není třeba mít obavy. A to alespoň do doby, dokud bude její reálné hranice určovat jeden z nejvyšších ústavních činitelů země, předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman. Zatím se mu to daří. Jeho přesvědčení, že na adresu politických protivníků lze bez obav a důkazů vyřknout cokoliv, potvrdili nedávno i pražští vyšetřovatelé. Ti totiž už podruhé odložili trestní oznámení Rumlova náměstka Martina Fendrycha, kterého šéf sociálních demokratů před dvěma lety z televizní obrazovky obvinil, že s pistolí v ruce vyhrožoval jednomu z policistů vyšetřujících tzv. „rumovou aféru“.

Vezměte si tu pistoli

Fendrychovo podání vyšetřovatelka Jiřina Šikýřová poprvé smetla ze stolu už loni v lednu se stručným odůvodněním, že „požádala o vysvětlení k věci řadu osob, z jejichž výpovědí jasně vyplynulo, že se výroky pana Zemana zakládají na pravdě“. Onou „řadou osob“ byli vedle Zemana a Fendrychovy údajné oběti, bývalého královéhradeckého komisaře Miroslava Jadrného, míněni sociálnědemokratičtí poslanci Stanislav Gross a Jaroslav Vlček. Právě oni dva totiž předali svému šéfovi informace o náměstkově „pistolnickém výstupu“, jak jej Jadrný popsal před branným a bezpečnostním výborem sněmovny.

Nutno ovšem říci, že opoziční lídr jejich vyprávění pro televizní diváky značně přibarvil. Gross, Vlček, a dokonce ani Jadrný totiž nikdy netvrdili, že by Fendrych s pistolí v ruce skutečně policistovi vyhrožoval. Scéna, která se…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte