Zakladatel socialismu hrabě Saint-Simon přišel v roce 1803 s nápadem, aby volené kolegium jednadvaceti nejlepších vědců nahradilo papeže v roli nejvyššího Božího zástupce. Pomocí božské vědy pak měli konečně uskutečnit ráj na Zemi. Ideál nezadržitelného vědeckého pokroku poté dlouhá léta vyznávali nejen socialisté, druhá půle dvacátého století však přinesla vystřízlivění. Vědci, kteří se zabývali více výzkumem než ideologií, totiž poznali, že každý jejich objev sice odpovídá na některé otázky, daleko víc nových ale otevírá.

V českých zemích se na všemohoucnost vědy přísahalo ještě nedávno a komunistická vláda téměř dvě stě tisíc tuzemských vědců podporovala na zdejší poměry vskutku královsky - podle svých vlastních údajů jim v roce 1989 poslala 21 miliard korun a odpovědným úředníkům ani nevadilo, že naprostá většina z příjemců těchto peněz neobstojí v mezinárodním srovnání. Pád do reality byl krutý. Vědců zbylo padesát tisíc a letos se od státu museli spokojit se sedmi miliardami, v reálných cenách tedy s desetinou předlistopadových dotací. Znamená to, že česká věda bojuje o přežití? V každém případě není dost peněz pro neschopné a rozhodování o tom, kteří vědci mají úroveň a zaslouží si podporu, se stává otázkou dne.

Tituly od Husáka

Výzkumníci, kteří umějí prodávat své objevy podnikatelům, o peníze strach mít nemusí. Investice z veřejné kasy ale potřebují badatelé pracující v základním výzkumu - jejich práce se totiž zpravidla využije až…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte