Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Mlčení znamená souhlas

Slib, který dala neofašistická strana Miroslava Sládka svým voličům, se s úspěchem plní. Českou republiky začíná systematicky opouštět celá jedna skupina obyvatel. Zatím odchází hlavně romská elita, republikánští voliči však mohou doufat, že brzy odejdou všichni Romové. Sen o bílých Čechách se tak možná v dohledné době stane realitou. A aby toho nebylo málo, to vše se děje za tichého souhlasu nejen tuzemské demokratické politické reprezentace, ale i českých intelektuálů. Po sedmi letech demokracie začíná být definitivně jasno: české Romy už v jejich vlastní zemi nedrží vůbec nic.

Cikán, ale slušnej

Život Roma v dnešním Česku je spojen s jednou zvláštní občanskou povinností: neustále prokazovat, že přes podezřelou barvu kůže je překvapivě docela spořádaný občan. Jen pokud na tento společenský požadavek přistoupí, alespoň částečně se vyděluje z černé masy občanů druhé kategorie, vůči nimž je v české společnosti uplatňován zvláštní režim. Stává se z něj „cikán, ale slušnej“. Když bude mít velké štěstí, možná ho pustí do restaurace nebo na koupaliště, kam jinak bývá v mnoha případech Romům vstup zakázán. Minimální naději má ale při setkání s holohlavou úderkou skinheads. Pokud jejich „argumentaci“ přežije, může hádat, co všechno budou policie, žalobci a soudci požadovat za důkaz, že byl napaden kvůli barvě své pleti. A pokud k soudu nakonec dojde, musí počítat s tím, že mu soudce jménem republiky sdělí, že nebyl obětí rasově motivovaného útoku,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.