Když koncem července kdosi zastřelil padesát metrů od Národního muzea německou novinářku Molly Rieffel-Gordinovou, konstatoval mnichovský list Süddeutsche Zeitung, že v Praze, kde „se splétají nitky organizovaného zločinu z Východu a Západu“, si nikdo nemůže být jist životem. Střízlivým Pražanům to tehdy muselo připadat jako totální novinářská nadsázka. Další dvě přestřelky, které se v režii zločineckých gangů od té doby odehrály v okolí Václavského náměstí, doplněné akcí městského strážníka, jenž v běžné pouliční hádce střelil do krku svého protivníka, však černý obraz města nad Vltavou potvrdily hodně drsným způsobem. Asi je příliš radikální tvrzení, že zločin už definitivně ovládl pražské ulice, určitě ho ale nemá chuť vyvracet člověk, který se prošel od náměstí Republiky po Národní třídu, tedy v místech, kde obvykle korzují prodavači drog, který se svezl taxíkem přes město a zaplatil tři sta korun za kilometr nebo v metru narazil na úderku tuzemských holohlavých stoupenců bílé rasy.

Deník MF Dnes publikoval před měsícem studii politologa Zdeňka Šváchy, podle níž České republice hrozí, že se stane tradičním jevištěm mafiánských „bitev o teritoria“. Přitom prý „politické elity demokratických zemí“ dokážou nebezpečí anarchie a vlády zločineckých klanů odvrátit stejně málo jako „šaman, který se chřestidly snaží zahnat morovou epidemii“. Bezpečnost je pro Šváchu absolutní prioritou, a proto se nezdráhá v boji se zločinem doporučit diktátorské metody: „logický“ byl…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte