Katastrofální povodně, období dovolených, horký a ospalý srpen. To jsou asi tři hlavní příčiny toho, proč jsme poněkud pozapomněli na to, co se nám přihodilo koncem května a začátkem června: atak finančních spekulantů a následně i úprk investorů a občanů od koruny vedly k její devalvaci. Od té doby, co ČNB zrušila tzv. fluktuační pásmo a začala poměřovat vývoj kurzu koruny pouze s markou, panuje na finančním trhu s českou měnou relativní klid. Stále více ekonomů se ale domnívá, že se může jednat o klid před novou bouří.

Dravci jsou ve střehu

Důvodů k obavám je hned několik. Práce na úkolech, které si vláda vytyčila v obou tzv. balíčcích, pokračují jen velmi pomalu. To je z měnového hlediska velice nebezpečné. Vláda přiznala chyby a veřejně vyhlásila usilovnou práci na jejich nápravě pouze a jedině pod silným diktátem finančních trhů, tedy zahraničních investorů, spekulantů, ale koneckonců i našich občanů, kteří se začali korun zbavovat také. Kdyby Klausův kabinet nápravnou kúru nevyhlásil, propadla by se koruna jistě daleko hlouběji a dramatičtěji. Investoři tedy dali vládě určitý čas, aby mohli odhadnout, jakou má vůli prosadit slíbené kroky v praxi. Nejde ale jen o vůli, jakkoli ji někteří ministři mohou mít a jakkoli se mohou upřímně snažit. Finanční analytici také odhadují a poměřují, jaké má vláda mantinely a možnosti manévrování: jak je soudržná koalice, jak je silná opozice a nátlakové skupiny, jak se mění politická podpora vlády, jak…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte