Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Kdo by to platil

Dosti značná část české populace začala najednou tvrdit, že za komunismu se lidem vedlo líp a že to ti herci, studenti a Havel v roce 1989 neměli dělat, že se to mělo nechat tak, jak to fungovalo dlouhá léta. Měli jsme své jisté, v obchodech toho moc nebylo, ale něco se sehnalo, do zahraničí se nemohlo volně jezdit, ale my tam stejně nejezdíme, do kostela se taky moc nemohlo, ale co bychom tam dělali, česká jablka jsou taky dobrá, a kdo potřebuje v lednu hrozny a jahody. Bylo nám dobře, teď je hůř. Tak jsem si vzpomněl, jak to vlastně bylo. Sovětské impérium nebylo tolik založené na vykořisťování porobených zemí, ale spíše na tom, že je podporovalo. Těžké miliardy rublů šly z SSSR do evropských socialistických zemí, na Kubu, do Severní Koreje Vietnamu, Laosu a Kambodže, do Angoly, Tanzanie, Nikaraguy, Etiopie. Impérium rostlo jedna radost, ale bylo čím dál dražší. Po roce 1968 bylo třeba vytvořit z Čechů šťastný národ. Moc toho nenapracovali, ale stavěli si chaty v lesích a tam si užívali. Kdo to platil? Z mozolů české dělnické třídy to nevzniklo. Už v osmdesátých letech spočítali američtí národohospodáři Vaňous, Marrese, Valerie Bunce a další, že Sovětský svaz podporuje ekonomiku svých vazalských států asi sedmi procenty svého hrubého národního důchodu, deseti miliardami dolarů každý rok. Tehdejší Československo například dostávalo za své dosti podřadné zboží od SSSR o padesát procent víc než na světových trzích. Suroviny a naftu mělo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.