Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Poslušně hlásím, voda stoupá

Vojenská policie už ví, kdo nese zodpovědnost za to, že 11. července voda zatopila bojovou techniku 66. dělostřeleckého oddílu v Uherském Hradišti. „Jednání dotyčného důstojníka nepochybně naplnilo znaky trestného činu porušování služebních povinností,“ míní policejní vyšetřovatel Martin Hádek, jenž nyní případ od vojáků převzal. Potrestán tak má být jediný muž: velitel dělostřelců podplukovník Vladimír Lamoš, který se proslavil výrokem do televizní kamery, že k vyvezení techniky „nedostal rozkaz“.

A pak už tam stála voda

V noci z 10. na 11. července zůstal podplukovník Lamoš na noc v kasárnách. Pršelo už pátý den. Povodňová vlna den předtím udeřila na Kroměřížsko, zaplavila Otrokovice a postupovala dál na jih. Pátek 11. července byl dnem, kdy dorazila velká voda do Uherského Hradiště. Po poledni řeka Morava prorvala hráz a muselo být evakuováno na deset tisíc lidí. Tamní kasárna jsou nízko položena, takže je voda zatopila kompletně - žádná jiná posádka na Moravě takto postižena nebyla. Že hladina Moravy začala znovu stoupat, se podplukovník Lamoš podle své výpovědi dozvěděl ten den ve čtyři hodiny ráno. V sedm hodin mu telefonoval dozorčí autoparku, že do míst, kde je uskladněna technika, už zatéká. Lamoš, který jakožto nejvyšší velící důstojník nesl veškerou zodpovědnost, tam poslal jednoho ze svých podřízených na obhlídku, žádné další pokyny ovšem nevydal. O dvě hodiny později už stála voda na kasárenském nádvoří půl metru vysoko a na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.