Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Nesmrtelná chobotnice

Mafie nemá Velké čaroděje jako Ku Klux Klan, ani si nelibuje v tajemných rituálech jako zednáři, zato má nesrovnatelně větší moc. Není to tajná společnost, ale metoda. Na jihu Itálie představuje do dnešních dnů více než rovnocenného soupeře centrální vlády a v USA se stala důležitou ekonomicko-politickou veličinou. Tato chobotnice s mnoha silnými chapadly se přes všechny snahy o likvidaci zřejmě dočká příštího století v záviděníhodném zdravotním stavu.Mafie se na Sicílii nezrodila náhodou. Velký jihoitalský ostrov je vlastně zmenšeným modelem mediteránního mikrokosmu, který se táhne od lisabonských přístavních uliček až po řecké rybářské osady. Obrovské dědičné latifundie, ostré kontrasty mezi vesnicí a městem, zástupy nádeníků, neznajících nic než bídu a tradiční poslušnost vůči místnímu panstvu. V tomto světě přísných mravů, zachmuřených tváří, nesčetných tabu a takřka neměnné sociální hierarchie má téměř magickou sílu pojem čest - onore v italštině, timí v řečtině, sharáf v arabštině. Čest je nejvyšší představitelnou ctností nejen pro jednotlivce, ale pro celé rozvětvené rodiny. Čest zde musí bránit se stejným nasazením nejen urození a bohatí, ale i ti nejchudší. Do složité rovnice cti je třeba dosadit i konstanty týkající se sexuálního života - panenství, věrnost a zdrženlivost u žen, nezkrotný samčí apetyt u mužů. Ztráty cti se pravý Sicilan obává víc než ztráty života.Termín mafie v dnešním slova smyslu zazněl poprvé v jedné divadelní hře roku 1868, ale samotné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.