Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Voda stoupá dál

Ačkoli voda ze zaplavených oblastí Moravy ještě nestačila opadnout, předpověděli meteorologové na víkend další déšť a s ním i hrozbu nové ničivé povodně. Pomoc postiženým oblastem, která se v předchozím týdnu soustředila především na záchranu životů a dodávky pitné vody a potravin, se ale rozjela naplno. Škody odstraňují především sami obyvatelé zaplavených území, finanční a materiální pomoc však zároveň nabízí stát, pojišťovny a do zaplavených oblastí plyne i podpora humanitárních organizací.

Volali jsme na ně

Vily a paneláky ležící v okolí řeky Bečvy v Přerově byly podle stop na omítkách zaplaveny až do výše tří metrů. Týden po povodni se to zdá neuvěřitelné: Bečva se už vrátila zpět do koryta a její klidný tok lze přejít v holínkách.

Na přerovských ulicích se vrší hromady zničených věcí. Tuny zavařenin ze sídlištních sklepů se mísí s rozmáčenými novinami, špinavým šatstvem a troskami nábytku. Z přízemních bytů a vilek vylévají jejich majitelé a dobrovolní pomocníci kbelíky bahna. „Přijelo nás šest, ze Slavkova,“ říká poručík Málek, letec, který si vzal na odklízení škod v Přerově dovolenou. Zrovna s kamarády vyklízí vilu u Bečvy. Stěžuje si ale, že práce dobrovolníků není úplně koordinovaná. Těžko říct, proč je všechny přidělili právě k domu, který vyklízejí, když v desítkách dalších nepomáhá nikdo. Navíc ho rozčiluje armáda čumilů, která jejich dřinu sleduje z oken nedalekého sídliště. "Volali jsme na ně, ale nikoho nenapadne přijít s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.