Tříapůlmilionové Irsko již po páté dokázalo, že se i malý stát může úspěšně zhostit předsednictví v Evropské unii. Shodují se na tom všichni. Úctyhodný výkon dublinské exekutivy během druhého pololetí uplynulého roku vynikne, zejména uvědomíme-li si rozsah úkolů země předsedající patnáctce. Patří mezi ně příprava a řízení desítek zasedání Rady EU, kde jsou přijímána rozhodnutí a legislativní normy ve všech oblastech zájmu Unie. Předsednická země musí rovněž připravovat texty dokumentů a nastolovat otázky, kterými se má Unie v daném období zabývat. Nemalou zátěží je také organizace Evropské rady - summitu šéfů vlád patnáctky, který se musí konat nejméně jednou za půl roku. Většinou se však prezidenti a premiéři sejdou vícekrát na summitech mimořádných. Přestože se tyto schůzky často nesvolávají z podnětu předsednické země, její vláda musí zajistit program a podklady k jednání, ubytování, stravu a bezpečnost pro stovky členů státních delegací a pracovní podmínky pro tisíce novinářů.

Blíže k občanům

Právě pro obsáhlou agendu patnáctičlenného evropského kolosu je velmi obtížné jednoduchým způsobem zhodnotit irské předsednictví. Je největším úspěchem Dublinu skutečnost, že prosadil zintenzivnění spolupráce patnáctky v boji s drogami, násilím a nezaměstnaností, což bylo oficiální prioritou jeho předsednictví? Nebo vejde druhé pololetí roku 1996 do dějin tím, že se vlády sjednocené Evropy shodly na nařízeních a směrnicích nezbytných pro zavedení…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte