Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

S teroristy se nejedná

S teroristy se nejedná. A když už, tak jen aby se získal čas na přípravu útoku. Touto zásadou se nyní řídil peruánský prezident Alberto Fujimori a zvítězil. O Fujimorim se tvrdí, že je populista s autoritářskými sklony. Ale ať už se nám tyto vlastnosti líbí, nebo nelíbí, musíme mu přiznat odvahu. Na jeho osobní rozkaz zaútočilo zvláštní komando na rezidenci japonského velvyslance, kde 14 rebelů z Revolučního hnutí Túpaka Amarua už čtyři měsíce drželo 72 rukojmích. Akce, kterou by si po čertech rozmýšlela jakákoliv vláda na světě, skončila překvapivým úspěchem: všichni zadržovaní - s výjimkou jednoho, který zemřel na infarkt - byli osvobozeni, všichni teroristé zabiti, padli jen dva vládní vojáci. Fujimori zabodoval: zlo je potrestáno a daňoví poplatníci ušetří na soudním procesu i nákladech za vězeňský pobyt zločinců.

S teroristy se nejedná. Tato zásada slovně platí na celém světě, neboť žádný stát dnes není ušetřen rizika rukojmích a vydírání. Ale snadno se řekne a hůře koná, musí-li odpovědný politik skládat účty voličům. Luxus nejednání s teroristy si tak bez problémů dopřávaly především státy totalitní. Orgány komunistického Československa to měly jednoduché: když koncem sedmdesátých let bratranci Barešové unesli autobus plný gymnazistů, aby se dostali na Západ, pohraničníci zahájili palbu bez ohledu na rukojmí. V podobném duchu se chová i postkomunistické Rusko: když loni čečenské komando přepadlo nemocnici v dagestánském Kizljaru a zmocnilo se dvou tisíc…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.