Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rozvrzané křeslo

Zdá se, že po odchodu náměstka Rudlovčáka je na řadě sám ministr financí Ivan Kočárník. Stále více lidí s jeho prací nesouhlasí a podle průzkumů už dvě třetiny z nás žádají jeho odchod z vlády. Kočárník, který o demisi v uplynulém roce několikrát uvažoval (jednou ji dokonce nabídl písemně), nyní tvrdí, že nehodlá podlehnout politickému nátlaku. Minulý týden k tomu MF Dnes řekl, že podle dopisů, které dostává, může za pokles jeho popularity fakt, že se stal především symbolem zdražování, tedy věcí, které jsou nepopulární, ale nutné. Kočárníkovi tak zřejmě připadá, že svým dobrovolným odchodem by jen nepřímo potvrdil, že není a nebyl dobrým ministrem financí. Pravda je přitom taková, že dobrým ministrem financí byl, ale už dlouho není.

Ministerský moloch

Prvních pět let Kočárníkovy práce na MF lze považovat vcelku za úspěšné. Již jako náměstek de facto řídil federální ministerstvo financí, neboť tehdejší ministr Václav Klaus se od roku 1991 věnoval především velké politice. Kočárníkovi rovněž nelze upřít zásluhu na tom, že se - až do loňska - podařilo udržovat vyrovnaný či přebytkový státní rozpočet, tedy věc, která po dlouhou dobu výrazně zlepšovala image České republiky. Není také pochyb o tom, že obezřetně obhospodařované finance měly výrazný vliv na relativně úspěšné snižování inflace. Jenomže kult vyrovnaného rozpočtu není všechno. Stejně důležité je trvalé umenšovaní bobtnajícího státu. A v tom již ministr (stejně jako celá vláda) tolik…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.