Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Ne každý je gauner

„Babiččina vkladní knížečka se k praní peněz nehodí,“ tvrdí rakouský ministr financí Rudolf Edlinger. Jenže na „knížečku“ lze anonymně uložit i miliony šilinků, k jejichž postupnému vyzvednutí stačí znát heslo a není třeba se identifikovat. To je pro Evropskou unii (EU) dostatečný důvod, aby od vídeňské vlády žádala zrušení anonymních vkladních knížek - v případě potřeby i soudně. Podle EU je totiž tato starobylá instituce v rozporu se Směrnicí pro boj proti praní špinavých peněz, platnou od roku 1984 a závaznou pro všechny členské státy.

Milion bez rizika

Anonymní vkladní knížku lze založit snadno. Rakušan nebo cizinec, kterého neprozradí cizí přízvuk, si u přepážky přeje Überbringer-Sparbuch (vkladní knížku na doručitele). Místo dotazu na průkaz totožnosti se úředník zeptá jen na heslo. Prvotní vklad nesmí převýšit 200 000 šilinků (520 000 Kč), ale částka na knížce se dá navýšit u jiných poboček dotyčné banky. Ani při výběru vkladu do 200 000 šilinků se totožnost neprokazuje - milionový účet lze skoro bez rizika „odčerpat“ postupně.

Vídeň měla podle EU „zakotvit zjišťování totožnosti majitelů účtů“, tedy prakticky zrušit anonymitu všech vkladních knížek a účtů cenných papírů, už k 1. lednu 1994, kdy se Rakousko stalo členem Evropského hospodářského prostoru, nejpozději ale po vstupu do EU k 1. lednu 1995. Velká koalice sociálních demokratů a lidovců to však dosud ve shodě s veřejným míněním odmítá jako útok na jeden z pilířů kultury…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.