Rozpočtový rok končí neobvykle dramaticky. Nejprve ODA hrozila odchodem z koalice, nebude-li přijat její plán postupné liberalizace cen energie, plynu, tepla a nájemného. Vše nakonec skončilo usměvavým kompromisem. Další drama začalo v polovině minulého týdne: ministr financí Ivan Kočárník (ODS) upozornil vládu na hrozbu deficitu státního rozpočtu a ministři na svém středečním zasedání zoufale hledali, kde by se dalo letos narychlo ještě ušetřit. Konečně do třetice pak parlament minulý týden většinou 99 hlasů schválil rozpočet pro příští rok.

Posvátná kráva

Škrtat v rozpočtu čtrnáct dní před koncem roku není zdaleka tak efektivní jako - řekněme - v polovině roku. Většinu peněz mají státní úřady a instituce už stejně na svých kontech a stop stav na nákup nábytku, aut, počítačů a zrušení odměn se nemusí vůbec dostat k těm, kterých se týká. Další vládou nařízená úsporná opatření jsou už jen obyčejnou hrou s čísly: o miliardu méně na dopravní infrastrukturu, když vláda současně slíbila, že nedojde k zpomalení stavby dálnic, či předčasná splátka Fondu národního majetku ve výši 650 milionů korun, to vše jsou věci, které se budou muset zaplatit příští rok, nebo budou naopak v příjmech či výdajích na příští rok chybět.Většina analytiků se dnes domnívá, že schodek státního rozpočtu nakonec nedosáhne dvouciferných čísel (nemělo by to být více než 1 % rozpočtu, tedy řekněme pět miliard korun), současně už ale nikdo nevěří, že by rozpočet mohl skončit jako…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte