Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Úspěšnější než Adenauer

Když Helmut Kohl slavil v roce 1992 desáté výročí svého nástupu do funkce německého kancléře, připomnělo jedno z největších knihkupectví v centru Bonnu jubileum „kancléřským koutkem“ ve výkladní skříni. Na tabuli byly vypsány ukázky ze stovek „kancléřských“ vtipů, kolem byly rozloženy satirické brožurky a kritická pojednání na téma Kohlova historická lež, Kancléř-hruška, Kancléř-packal či Minusový kancléř. To vše bylo zarámováno girlandami toaletního papíru s barevným Kohlovým portrétem na každém obdélníčku. „Pro zemi by bylo lepší, kdyby nebyl. Upotřebitelné myšlenky mu vždycky chyběly,“ prohlásil o něm tehdy historik Golo Mann.

Demise nemožná

O čtyři roky později věnovali Němci svému kancléři 40 keřů speciálně vyšlechtěné nové odrůdy rudých růží. Její jméno zní neuvěřitelně: Helmut Kohl. Časopis Titanic, který se v roce 1979 proslavil karikaturou Kohla jako hrušky, oslavil letos kancléřovo výročí nástupu do funkce fotomontáží Toma Cruise ve filmu Mission Impossible. Herec má kancléřovu hlavu vedle nápisu „Demission Impossible“.Předposlední říjnový den bude Helmut Kohl ve své funkci již celých 14 let a 30 dnů. Tím se stane nejdéle sloužícím německým premiérem v tomto století. Bude ve svém postu dokonce déle než Konrad Adenauer, který byl do své funkce zvolen 15. září 1949 a setrval v ní do 15. října 1963. Kromě toho vejde Kohl do dějin i jako zatím nejdéle působící předseda CDU (23 let). Zároveň je Kohl dnes také služebně nejstarším šéfem vlády…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte