Od té doby, co z pražského ministerstva zahraničních věcí poprvé zaznělo, že česko-německá deklarace je téměř zralá k podpisu, jsou němečtí korespondenti v Praze svými zaměstnavateli opakovaně žádáni o komentář: stále znovu vysvětlovat, oč se české straně jedná - požadavek tečky za majetkovými nároky sudetských Němců - a stále znovu spekulovat, k jakým že formulacím se nejspíše oba vyjednavači propracovali. A závěrem vyslovit uznání za inteligentní zdrženlivost v předvolebním boji, za dohodu o příměří se sociálními demokraty, jež mělo zabránit protiněmeckým náladám. Snaha se neminula účinkem a černého Petra dostala německá strana v podobě sporu uvnitř vládní koalice mezi stranou ministra zahraničí FDP a bavorskou CSU, ochránkyní sudetských Němců. Inflace chlácholivých vystoupení ministra zahraničí Kinkela, že prý se deklarace nachází „těsně před podpisem“, spolu s požadavky dodatečného vylepšení ze strany sudetských Němců zachránily téma i v době letní okurkové sezony. Praha stavěla na odiv klidnou tvář: my jsme připraveni, ale ti Němci, ti to nezvládnou.

Předminulý týden se černý Petr do Prahy vrátil. Po schůzce prezidenta s ministrem zahraničí, šéfem opozice a předsedy koaličních stran je jasné, že vylepšovat se chce nyní i zde. Přitom měla tato hra dospět na podzim ke konci. Česko-německé setkání mládeže v Poličce pod záštitou obou prezidentů. Hotovo! - chtělo se nám všem zavolat, ale pozor! V Německu se politici teprve probírali z letní přestávky, bojovalo se o…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte