Republikán Jan Vik (27) dokázal už za svou kariéru bez legrace velké věci. Během posledního roku zamával českým právem jako snad nikdo jiný a zasloužil se hned o několik významných precedentů. Nejnověji dokonce i odvrátil od své strany nařčení z fašizujících tendencí. K ojedinělému výkonu mu stačil jediný nápad: nechat vytisknout statisíce letáků o vymyšleném „vlastizrádném ujednání“ české vlády se sudetskými Němci a pak se bez obav svěřit do rukou tuzemské justice.

Znovuobnovená imunita

A ta úřadovala věru pozoruhodně. Ponechme stranou absurdní požadavek soudce Vrby, jenž na návrh Vikova obhájce požadoval výslech spolkového kancléře Kohla a ministra financí Weigela, kteří byli na republikánském paranoidním podvrhu uvedeni jako jeho údajní autoři. Podstatnější už je výklad Nejvyššího soudu, který rok poté, co sněmovna Vika zbavila imunity (kvůli letákům byl totiž obviněn z šíření poplašné zprávy), konstatoval, že svým novým zvolením v červnových volbách republikánský poslanec znovu získal ochranu před případným potrestáním. Imunita českých zákonodárců se tak z běžného instrumentu bránícího poslance před zjevným politickým šikanováním díky Vikovi změnila v nevídané stavovské privilegium, obnovované po úspěchu ve volbách i pro už jednou rozhodnutý případ.Svého největšího justičního triumfu ale Vik dosáhl minulé úterý. V roli poraženého odcházel od soudu bývalý poslanec ODS Andrej Gjurič, kterého Sládkův fámulus loni zažaloval za slova pronesená…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte