Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Herci na místě politiků

Začněme oklikou: minulý týden odvysílal první program německé televize dokument z polsko-německého pohraničí. Na konci si jeho autoři před kameru postavili asi devítiletého chlapce z německého městečka: „Co je to NDR?“ zeptali se ho. „Německá demokratická republika,“ vykoktal po chvíli. „A co to znamená?“ pokračovali nemilosrdně dál. „No, bylo to něco s válkou - anebo tak nějak.“ - „S kterou válkou?“ - „Nevím přesně, někdy v 18. století, když… Němci bojovali… už přesně nevím s kým.“ Při pohledu na toto dítě bývalých občanů bývalé NDR musel nejeden z těch, kteří zažili komunismus, podlehnout sentimentu.Co potom mají říkat ti, kteří dodnes s komunistickými manýry zápasí? To už jsme se z polsko-německého pohraničí přesunuli do slovenského vnitrozemí. Deset až dvacet tisíc lidí, kteří se minulou středu sešli na bratislavském náměstí SNP, tam tentokrát nepřivedly politické strany - těm by se to možná ani nepodařilo. Přivedli je tam herci. Slovenské národní divadlo totiž minulý týden vstoupilo do jednodenní stávky.

Síla tváře v mediálním věku

Ministr Hudec, proti němuž hlavní proud nespokojenosti míří, by neměl být překvapen. Stávka totiž reagovala na potlačování nejenom „podezřelých kosmopolitních umělců“ (například dramaturg SND a bývalý místopředseda Čarnogurského vlády Martin Porubjak), ale i vládě donedávna blízkých a bezproblémových lidí (například právě odvolaný generální ředitel SND Dušan Jamrich, který chodil poctivě recitovat na večírky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.