Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Internet v islámském hávu

Írán u nás obecně platí za jakousi teokratickou rezervaci, za zemi, která se cílevědomě izoluje vůči světu. Když se také před časem objevily agenturní zprávy, že Írán zakázal příjem satelitního televizního signálu, bylo vše jasné. Íránské vedení se zuby nehty brání přílivu informací ze svobodného světa. Parlament, který příslušný zákon schválil, se tím ani netajil: díky satelitním anténám se prý do země postavené na duchovních hodnotách islámu dostávala dekadentní západní kultura, ztělesněná přemírou sexu a násilí. Oficiální prohlášení pochopitelně nehovořila o tom, že Íránci budou „uchráněni“ nejenom před americkými seriály a hudebními klipy MTV, ale i před zpravodajskými a publicistickými pořady, které se na jejich zemi rozhodně nedívají růžovými brýlemi. Jak vypadá přístup Íránců k informacím dnes, rok po zahájení kampaně proti satelitům?

Satelity: přesvědčují přesvědčené

Zdá se, že se mnoho nezměnilo. Satelity se pouze přesunuly ze střech do dvorků a pod různé kuriózní přístřešky, aby nebyly viditelné z ulice a z vrtulníků. Policie už bílé „talíře“ nevyhledává tak náruživě jako dříve, ale Íránci se shodují, že opatrnosti nikdy nezbývá. Pokuta za držení satelitu totiž dosahuje až dvacetinásobku průměrné měsíční mzdy a „recidivisté“ mohou počítat i s pobytem za mřížemi. Zabavení přijímacího zařízení je tak nejmenším zlem, neboť nemálo pouličních veksláků nabízí kromě výměny dolarů i kompletní zařízení pro družicový příjem. O původu zboží…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.