Experiment s obsazením postu šéfdirigenta České filharmonie cizincem končí. Příští hlavou naše prvního orchestru bude muset být odpovědný český vlastenec, člověk s prokazatelně čítankovým vztahem k tradiční české hudbě. Zhruba takový je výsledek víc než půl roku trvající křeče, která minulý týden vyvrcholila rozhodnutím ministra kultury odejmout Gerdu Albrechtovi některé šéfdirigentské kompetence. O umělecké, respektive hudební kvality České filharmonie tu přitom šlo v nejlepším případě až v druhé řadě. Hamburský Němec Albrecht měl plnou pravdu, když před časem řekl, že naše filharmonie má ve světovém měřítku jedinečné postavení: její prestiž a smysl nejsou dány ani tak uměleckými úspěchy či neúspěchy, jako tím, že svojí existencí přispívá k posilování čistého národního profilu.

Citlivá místa

Hledat racionální argumenty ve spleti vzájemných obvinění, polopravd i vyslovených lží je dnes v podstatě nemožné. Stejně tak můžeme jen spekulovat o motivech, které Tigrida, minulý týden přivedly k jeho nečekanému rozhodnutí. Možná již dále nechtěl riskovat nevraživost většiny tuzemského tisku, a dokonce i politických špiček státu - neúčast prezidenta a premiéra na koncertě ke století filharmonie byla více než výmluvná. Možná Albrecht skutečně porušil gentlemanskou dohodu, v níž před časem Tigridovi slíbil, že se zdrží výroků v německém tisku. Buď jak buď, způsob, jímž bylo Albrechtovi „naznačeno“, že se stal nežádoucím je nepřijatelný. Na schůzce s…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte