Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Jako před šesti lety

Bosna a Hercegovina se připravuje na zářijové volby, jež by měly udělat tečku za válkou. Avšak na zatím poslední svobodné volby (1990) dosud mnozí lidé v této zemi nevzpomínají v dobrém. Považují je totiž za počátek všeho neštěstí a přechodu od pořádku k anarchii a válce.

Teď už bez výmluv

Občané země, jež ve své novodobé historii zažila jen dvakrát demokratické (1920 a 1990) a dvakrát nepříliš demokratické (1910 a 1946) parlamentní volby, se dnes stejně jako před šesti lety vyznačují velmi nízkou úrovní politického vědomí. Právě této skutečnosti využily v roce 1990 tři nacionálně až nacionalisticky orientované strany. V populisticky vedené kampani se programově zaměřily na venkov a méně vzdělané vrstvy. U svých cílových skupin dosáhly extrémně vysoké volební účasti, jež jinak dosahovala sotva 60 %. Na vesnicích volili příslušníci jedné národnostní skupiny nejčastěji jednohlasně, nanejvýš s výjimkou místního učitele, který hlasoval pro reformované komunisty. Předvolební koalice národních stran se po volbách v hádkách a vzájemném obviňování rozpadla a následující nekonečné parlamentní tahanice novému politickému systému na autoritě také nepřidaly.Navzdory této zkušenosti lze při nadcházejících zářijových volbách očekávat vysokou účast. Hlasovat půjde nejen venkov, ale i protivníci nacionálních stran - teď už bez výmluvy, že jejich hlas stejně nic neznamená. A hlavně: podstatnou roli sehraje určitě fakt, že volby si většina lidí v Bosně spojí s…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte