Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Můžeme se těšit

Jedním z nejdůležitějších témat příštích týdnů a měsíců se nepochybně stanou některé požadavky sociální demokracie. Bude tomu tak bez ohledu na to, jakým způsobem přijdou na pořad jednání, tedy ať již jimi bude sociální demokracie podmiňovat svoji tichou podporu menšinové vlády, nebo i v případě, že je bude prosazovat přímo pomocí poslaneckých iniciativ. Většinu požadavků přitom stačil Lidový dům již během uplynulých několika dnů oproti heslům a frázím obsaženým ve svém volebním programu značně modifikovat. A s výjimkou ombudsmana všechny tak či onak souvisejí s ekonomikou a státním rozpočtem.

Školné: zrušit jako princip

Nejradikálněji se představitelé ČSSD tváří, pokud jde o otázku, respektive odmítání školného na státních univerzitách a vyšších středních školách. Zdá se, že tuto věc bude Lidový dům ochoten prosadit za každou cenu. Sociální demokraté totiž zastávají ideologický názor, který říká, že na státních univerzitách se nemá za vzdělání platit, a školné odmítají jako princip, a to i za předpokladu, že by například existovaly velice výhodné systémy půjček pro nemajetné studenty. Kromě ideologických výhrad ČSSD dále tvrdí - i když to neumí konkrétně doložit -, že peníze vybrané na školném hodlá Kočárníkovo ministerstvo univerzitám odebrat a rozpustit je v běžném rozpočtu.Ekonomická teorie a empirické poznatky přitom jednoznačně -a to mimo jakékoli ideologické šablony - prokazují, že investice do vzdělání je velice návratná. I v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.