Na počátku našeho století to vypadalo, že se seznam poznaných hlavních nemocí už příliš nezmění. V té době lidé běžně podléhali infekcím a brali to jako Osud, Boží trest, krutost Přírody. Po objevu zázračných antibiotik, nových metod epidemiologie a úspěších očkování byly zlikvidovány četné bakteriální infekce; zdálo se, že zcela zmizí neštovice, mor, tuberkulóza, záškrt, tetanus, smrtelné záněty plic mladých lidí apod. Zdálo se také, že budou rychle zvládnuty i problémy s viry - jen co bude objeven potřebný šém…V posledních letech se však lidstvo dočkalo několika nepříjemných překvapení: mikrobi začali být odolní vůči antibiotikům, začaly se - za nových okolností a v nové podobě - objevovat nejen skoro už zapomenuté infekce, ale také infekce a patogenní bakterie zatím nepoznané.

Bakterie a viry ožívají

Nejznámějším příkladem nového viru je HIV, způsobující AIDS, který přišel z Afriky; jeho šíření po světě je (zatím) závislé jen na sexuálním chování člověka. Jiný příklad je znám z korejské války, v níž onemocnělo několik tisíc vojáků krvácivým horečnatým onemocněním, doprovázeným selháním ledvin, které způsobily tzv. hantaviry. Před třemi lety se v USA představily jako původci smrtelné plicní nákazy. Onemocnění podobné jako v Koreji bylo zjištěno i v Argentině a Bolivii. Hantaviry jsou i ve Francii, na Balkáně a ve Finsku. U nás jsou zřejmě také, neboť poznamenaly obyvatele některých krajů výskytem protilátek. Onemocnění však zatím nebylo…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte