Americkou umělkyni řeckého původu Diamandu Galás, která se tento týden po roce opět vrací do pražského Divadla Archa (6., 8. a 10. května), by ve středověku nejspíš ukřižovali jako kacířku. Šokující spojení tříapůloktávového, operně vyškoleného (často však znetvořeného) vokálu s elektronickými zvukovými kolážemi způsobuje, že jeho majitelka bývá často považována za génia amerického undergroundu, ale rovněž za psychopata. Vystupovala v psychiatrických ústavech, ale její hlas se objevuje i ve dvou skladbách na loňském albu popového dua Erasure. Navzdory těmto poněkud protikladným angažmá dostala tvorba Diamandy Galás - která je ovlivněna mimo jiné Charlesem Baudelairem a markýzem de Sade, hudebně pak free-jazzovými postupy - s vypuknutím morové rány AIDS neměnný směr.

Umění epidemie

Diamanda Galás má mnoho přátel mezi lidmi, kteří jsou postiženi virem HIV. Přesto nesouhlasí s názorem, vnímajícím její šokující dílo pouze jako určitý drásavý protiklad terapeutické hudby: „Má tvorba není ani ‚léčivou‘, ani terapeutickou' hudbou,“ řekla minulý týden v rozhovoru pro Respekt. „To, co dělám, je umění. Nesnažím se nikoho léčit. Pokouším se zhudebnit a adaptovat zkušenosti osob, které tato epidemie postihla.“ Undergroundová performerka někdy ve druhé polovině sedmdesátých let pocítila, že ztratila schopnost hovořit s lidmi „normálními“ prostředky, a tak začala pomocí svého hlasu hledat mimoslovní způsob komunikace. Renomé v kruzích evropské avantgardy si…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte