Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kdo nehraje, nevyhraje

„Ruský prezident má imperiální nálady. Myslím, že stane-li se opět prezidentem, zůstane mu syndrom ‚sběratele ruských zemí‘,“ rozumoval předák ukrajinských národovců Vjačeslav Čornovyl, když se jej minulý týden ruští novináři vyptávali na hodnocení rusko-běloruské smlouvy o integraci. Po pesimistickém výhledu na vývoj v Rusku Čornovyl pokračoval: „Pro Ukrajinu jsou prioritou vztahy s Evropou a USA, nikoliv s Ruskem. Nemůžete zbohatnout tím, že se stýkáte s chudákem. Amerika má samozřejmě zájem na přátelských vztazích s Ukrajinou, protože se tam obávají Ruska, kde většina hlasuje pro Žirinovského a Zjuganova, kde pokračuje občanská válka v Čečensku a kde Jelcin vyhlásil doktrínu, podle níž patří celá oblast bývalého SSSR do ‚životních zájmů Ruska‘. To Západ vystrašilo. Pochopil, že proti takové politice se může postavit jedině Ukrajina."Čteme-li tyto Čornovylovy věty, musíme si odmyslet tu trochu nadsázky, kterou si před ruským publikem neodpustil. Když snížil význam rusko-ukrajinských hospodářských vztahů, značně přeháněl. Přesto jsou jeho slova reprezentativní ukázkou uvažování ukrajinských politiků, a pokud jde o změnu postoje Západu ke Kyjevu, mají velmi reálný základ. Průkopníkem tu byl americký prezident. Když se loni v létě vracel z nepodařeného summitu v Moskvě, přichystal mu Kyjev královské uvítání. Clinton tehdy prohlásil, že "nezávislost Ukrajiny je národním zájmem USA“. Později tuto větu parafrázoval i německý ministr zahraničí Klaus Kinkel.Prezident Leonid…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.