Filozof Václav Bělohradský v jednom svém článku napsal, že českoslovenští Němci museli být odsunuti proto, že se s nimi nedalo žít v jednom státě. Nedávno tuto tezi zopakoval v rudém Právu historik Eduard Goldstücker: „Nacismus vytvořil situaci, ve které Češi a Němci nebyli schopni žít vedle sebe v jednom státním útvaru.“ V Česku je toto téma i po padesáti letech života v míru stále živé. Málokdo u nás si však uvědomuje, že v podobné situaci se nyní nachází Izrael, že právě teď se rozhoduje o budoucím soužití Židů a Arabů ve Svaté zemi a že modelový problém názorového rozdělení společnosti, který známe například z Polska, se snad nejostřeji vyhrotil právě v jediné demokratické zemi Blízkého východu.

Dokud budou fanatici

Poslední vlna sebevražedného teroru Hamasu v Izraeli přitáhla pozornost k terorismu jako obecnému jevu dnešního světa. Proto se také v Egyptě sešli přední světoví státníci, aby se poradili, jak terorismu čelit. Teror také vyvolal spekulace o výsledku izraelských voleb, které proběhnou za dva měsíce, i o dalším osudu mírového procesu na Blízkém východě. Není se co divit.Vidíme-li na televizní obrazovce týden co týden záběry roztrhaných lidských těl, jen těžko můžeme hovořit o míru. To je také názor, který hájí zhruba polovina izraelské společnosti. Jeho zastánci, obecně řečeno pravice, tvrdí, že nynější vlnu teroru vyvolalo loňské rozšíření palestinské autonomie, neboť izraelské bezpečnostní síly na jejím území přišly o možnost…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte