Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Oblíbený avantgardista, novátorský staromilec

Philip Glass je tvůrce, který se permanentně pohybuje na hranicích žánrů. V jeho hudbě je přes všechno průkopnictví cítit velký sklon k tradicionalismu. Je to umělec typicky intelektuální, přesto však populární a reklamou často zjednodušovaný. Podle amerického tisku má Glass v dnešním světě prokazatelně nejvíc posluchačů ze všech současných skladatelů tzv. vážné hudby. Každopádně autor, který spojil hypnotičnost minimalismu se západním zalíbením v harmonii, boduje po celém světě.

Směr: pryč od moderny!

Philip Glass se narodil v Baltimore před devětapadesáti lety. Jeho otec, opravář tranzistorů a obchodník s hudbou, vozil domů desky, které se špatně prodávaly, pouštěl je svým třem dětem a v soukromém průzkumu vyzvídal, co se jim zdá na Šostakovičových symfoniích či Beethovenových kvartetech špatné. Jako teenager měl tedy Glass naposlouchanou náročnou, obecně méně známou klasickou hudbu: že by jedna z příčin, proč ho komplikovaný hudební jazyk časem přestal zajímat?Hrál na housle, a především na flétnu. Touha komponovat jej přivedla na newyorskou hudební Juilliard School, kde učil i Darius Milhaud. Glassova tehdejší hudba přesně odpovídala školním představám o stylové podobě moderny: něco ze Stravinského, něco z Coplanda, nějaké ozvěny dodekafonie. Již během Glassova studia bylo koncertně provedeno pětasedmdesát(!) jeho skladeb. Následovala pařížská studia u Nadii Boulangerové, jenže… žádnou Glassovu hudbu z tohoto období už posluchač nejspíš…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.