V šedivé dvoupatrové vilce na okraji Starého Města u Uherského Hradiště žije se svou šestnáctiletou vnučkou čtyřiasedmdesátiletý stařec. Na první pohled není ničím nápadný, přesto se v minulých dnech dostal do agenturních zpráv a na první stránky novin. Úřady jej totiž začaly stíhat za zločiny, kterých se měl dopustit před více než čtyřmi desítkami let. Jde o Aloise Grebeníčka (74), otce dnešního předsedy KSČM, a podle vzpomínek svých obětí jednoho z nejbrutálnějších vyšetřovatelů StB v uherskohradišťské věznici.

Běda, jestli ta voda spadne

Je středa odpoledne a pan Grebeníček v modrých teplákách využívá nečekaně teplého počasí k práci na své pečlivě udržované zahrádce. „Všechno jsem řekl vyšetřovatelům, přijďte, až bude po soudu,“ říká přes plot. „Nechci skončit s kudlou v zádech. Jeden syn spáchal nedávno sebevraždu, zemřela mi manželka. Minulý týden mi někdo rozflákal okno a dostal jsem anonym, ať se radši zabiju sám, nebo že mě zavraždí.“ Po chvíli však přece jen vychází před vrátka. „K StB jsem nastoupil v roce 1947, dva roky před tím jsem se vrátil z Buchenwaldu,“ vzpomíná. „Narodil se mi syn (Miroslav - dnešní šéf komunistů, pozn. red.) a bylo potřeba nějak vydělávat peníze.“ Na otázku, co říká obviněním proti své osobě, odpovídá bez váhání: „Jsou to nesmysly, nikdy jsem nikoho ani neuhodil.“ Poněkud jinak ovšem popisují vyšetřovací metody Grebeníčka seniora ti, kdo se s ním u výslechu setkali.Jana Kučeru zatkli v srpnu 1951 přímo na poli…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte