Belgii označují profederalisticky zaměření stoupenci evropské jednoty často za zemi, která by se měla stát modelem pro budoucí uspořádání kontinentu. Svá tvrzení opírají o fakt, že v různorodé belgické společnosti (Valoni a Vlámové) se ukázkově vyřešilo rozdělení politické moci na různé úrovně vlády. Z téhož důvodu se Belgií inspirovali i tvůrci jednoho z klíčových konceptů Maastrichtské smlouvy, tzv. konceptu subsidiarity: v rámci Evropské unie (EU) se svěří nadnárodní úrovni jen ty funkce, jejichž rozsah nebo vliv přesahují národní hranice členských států.Poměry v dnešní Belgii by však jen málokoho přesvědčily o tom, že právě její politický systém by se měl stát modelem pro sjednocenou Evropu. Napětí mezi Valony a Vlámy začíná nabývat nebezpečných rozměrů: francouzsky mluvící Valoni obviňují holandsky hovořící Vlámy, že se snaží ovládnout Belgii a svou hospodářskou silou diskriminovat frankofonní skupiny. Vlámové zase označují současné aktivity Valonů za kulturní imperialismus, který má docílit, aby Vlámové opět mluvili francouzsky - jako na začátku století. Zcela vážně se začíná hovořit o možném rozdělení země. A kde jsou příčiny těchto problémů?

V zajetí vlád a rad

Současná situace je výsledkem reformy, která měla co možná nejspravedlivěji uspořádat vztahy mezi dvěma jazykovými skupinami. Tato reforma začala v roce 1962 a skončila před půl rokem přijetím nové ústavy. Belgie se tak stala nejsložitěji organizovanou zemí v Evropě: podle nové…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte