Kostel patří církvi

Zaujal mne příspěvek (Respekt 7/95), který se týkal svatovítské katedrály. S jeho obsahem plně souhlasím. I když nejsem katolík, v této záležitosti dávám jednoznačně za pravdu katolické církvi. Protože nejsem historik, vycházím z jednoduchého schématu: Co je to chrám sv. Víta? Je to kostel. K čemu je určen kostel? K bohoslužebným účelům. Kdo spravuje a vlastní kostely? Církev. Čí je tedy katedrála sv. Víta? Církve.Argumenty signatářů různých peticí o tom, že jde o národní kulturní památku a že by ji měl vlastnit stát, jsou dle mého názoru irelevantní. Každý kostel je především božím svatostánkem a slouží potřebám věřících. Nejsem vůbec přesvědčen o tom, že by katolická církev po znovunabytí vlastnických práv katedrálu zavřela pro veřejnost či si ji jakýmkoliv jiným způsobem „sobecky přivlastnila“, jak bylo možno dočíst se v tisku. Věřím, že církev se o svůj chrám postará mnohem lépe než stát, protože je to v jejím zájmu.

Tomáš Chasák

Ještě k sáňkování v lese

Na můj článek uvedený pod titulkem Luxův slepenec (Respekt č. 6/95) otiskl Respekt dvě reakce čtenářů: dopis Karla Formana z Kyjova (č. 7…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte