Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Pomalé krůčky nespasí

Loni v létě zažil Fidel Castro masový exodus Kubánců směrem k Floridě. Tisíce nespokojených a zoufalých ostrovanů prchaly na podomácku vyrobených bárkách pryč z bídy. Letos se Castro poprvé po šestnácti letech procházel New Yorkem.

Loni v létě zažil Fidel Castro masový exodus Kubánců směrem k Floridě. Tisíce nespokojených a zoufalých ostrovanů prchaly na podomácku vyrobených bárkách pryč z bídy. Letos se Castro poprvé po šestnácti letech procházel New Yorkem. Na oslavách padesátého výročí OSN vystoupil s kritikou kapitalistických států, které podle něj plundrují Zemi a plýtvají zdroji. Neopomenul ani konzumní způsob života.V porovnání s Kubou je to pravda, Kubánci totiž nežijí, ale živoří. Ekonomická situace je pro běžného občana drastická. Prudce se rozvíjející turistický ruch, nové hotely, upravené pláže, soukromé restaurace - to je pouze vrcholek ledovce, který mohou poznat jen valutoví cizinci. Realita Kubánců se zásadně liší.Dennodenní sháňka po mléku, kávě, zelenině, ovoci, rýži… Fakt, že nejsou boty, šaty a ponožky, už není tak důležitý. Jídlo má přednost. Na otázku, čím by chtěl být, až bude velký, odpovídá malý, asi sedmiletý chlapec přímo: „No přece cizincem, ten má dolary!“ Myslí to docela vážně. Za dolary si může koupit refresco nebo hot dog. Stejně vážně se jiný, asi osmiletý kluk zeptá: "Kolikrát do roka piješ coca colu a jíš čokoládové bonbony?"Oproti loňskému roku jsou sice tržiště plnější, zejména ovoce a zeleniny, ale bez peněz je to k ničemu. Proto jsou dnes Kubánci ochotni ukrást sousedovi slepici, prase nebo prostě žebrat. Cizinci přece rádi dají - stačí půldolar na žvýkačku.

Jak využít blokádu

Letos v září schválil kubánský parlament zákon o…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte