Černého černá hvězda

Když se před čtyřmi lety Klement Lukeš v Respektu pod titulkem „Trapné a smutné” pozastavoval mj. nad tím, že causa bývalých spoluautorů a moderátorů kdysi slavné rozhlasové Houpačky se u soudu táhne již dva roky, netušil, že jde o pouhou třetinu budoucího celkového času. Letos konečně po více jak šestiletém (!) řízení Městský soud v Praze případ Miroslavy (Černé) Filipové proti Jiřímu Černému definitivně rozhodl tak, že potvrdil rozsudek soudu I. stupně z r. 1992 a určil, že Filipová je spoluautorkou publikace „Hvězdy tehdejších hitparád“.Černý rukopis společné knihy na základě svého podvodného smluvního prohlášení zadal r. 1985 k vydání v Pantonu.

Využil tehdejšího postavení Filipové - jako disidentka se prakticky nemohla bránit, i když se o to pokusila. Kniha šla do prodeje, 120 000 do kapsy J. Černého.Filipová Panton i Černého zažalovala a postupně bylo vyneseno několik rozsudků v její prospěch. Spoluautorství prokázala řadou svědectví (mj. všech tří nakladatelských redaktorů knihy), platnou autorskou smlouvou z r. 1967 a znaleckým posudkem E. Macka z Ústavu pro českou a světovou literaturu AV ČR (jurisdikce např. ve vančurovských procesech), který na základě dochovaného rukopisu dokonce došel k závěru, že způsob psaní M. Filipové je „určujícím stylotvorným tlakem“ ve společném díle.Oba odsouzení…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte