Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Železná NOVA

Nekonečné seriály, lehká erotika, lidské neštěstí a dobrodružné filmy. Vzducholodě s obřím logem nad Prahou a zvědavci přilepení na sklo haly, odkud se vysílají zprávy. To je TV Nova, první velká soukromá stanice v bývalém východním bloku.

Nekonečné seriály, lehká erotika, lidské neštěstí a dobrodružné filmy. Vzducholodě s obřím logem nad Prahou a zvědavci přilepení na sklo haly, odkud se vysílají zprávy. To je TV Nova, první velká soukromá stanice v bývalém východním bloku. O půlnoci ze 4. na 5. února oslaví první výročí. Tehdy také zlomí rekord. Její průměrná sledovanost má dosáhnout sedmdesáti procent. Je to daleko víc, než připouštěly i ty nejoptimističtější odhady jejích zakladatelů - údajně je to vůbec nejvíc, čeho kdy soukromá televize dosáhla.

Začínali z ničeho

Když předloni v únoru přiřkla Rada pro televizní vysílání licenci na televizní kanál F 1 společnosti CET 21 (Středoevropská televize pro jedenadvacáté století), vyvolalo to pochopitelný údiv. Podílníci společnosti se do té doby vůbec neangažovali v podnikatelských kruzích, ale na univerzitách, v umění a v politice: Peter Kršák a Vlastimil Venclík byli filmoví režiséři, Peter Hunčík a Josef Alan sociologové, Fedor Gál a Vladimír Železný někdejší protagonisté VPN a OF. Podle tehdejšího předsedy televizní rady Daniela Korteho rozhodla skutečnost, že jedině společnost CET 21 měla pro svůj projekt zajištěno seriózní finanční krytí - od firmy CEDC, kterou kontroluje americký kosmetický magnát Ronald Lauder. Řada zasvěcených přesto nevěřila, že šestice československých intelektuálů dokáže projekt komerční televize dotáhnout ke konečné realizaci. Ti však založili s Lauderem a Českou spořitelnou společnost ČNTS (Česká…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].