05.jpg

1995/5

Koupit vydání
04.jpg Vydání 23.–30. 1. 1995 06.jpg Vydání 6.–13. 2. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Dobrodružná cesta k češtině Tomáš Zahradníček Jeden z filmů o Louvru, které počátkem ledna promítal Francouzský institut, natočil režisér Stan Neumann, který patří k nejuznávanějším francouzským dokumentaristům střední generace. Hořký výsměch Gombrowicze Josef Moník V roce 1937 napsal třiatřicetiletý Witold Gombrowicz román Ferdydurke (výraz, který v žádné řeči nic neznamená) a rázem se proslavil.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Politikům se nevěří Michal Novotný Gruzie je zemí s bohatou historií a kulturou. Zemí čaje, mandarinek a dobrého koňaku. Ráj na pobřeží Černého moře, kam jezdila odpočívat "věrchuška" z Moskvy, však už dávno rájem není. Třetí republika na obzoru Robert Schuster Uplynou-li v nějaké zemi tři měsíce od parlamentních voleb, můžeme za normálních okolností předpokládat, že se rozjitřené vášně již zchladily a nová vláda má za sebou proslulých sto dnů k uskutečňování jednotlivých bodů svého programu. Zpoza informačních šumů Dimitrij Běloševský Za své čtvrteční návštěvy Lipecka prohlásil Boris Jelcin, že "armáda splnila v Čečensku svou úlohu" a nyní tam prý budou působit již jen jednotky ministerstva vnitra. Stínání Hlavy čtyři Petr Sláma Kdyby se dnes ve Velké Británii konaly volby, připadla by adresa Downing Street číslo 10 a s ní i úřad premiéra opět labouristům.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pod kopulí olomouckého kostela Panny Marie Sněžné byly objeveny ostatky několika svatých. Vichřice o síle orkánu vyvrátila tisíce stromů v šumavských hvozdech. Zbrojařské konsorcium RDP Group dostalo od vlády povolení k obchodu se zbraněmi.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Dávat včas a předem Jindra Cekan Téměř každý pátý člověk z více než pěti a půl miliardy lidí, kteří na naší planetě žijí, musí řešit problémy s potravou. 786 milionů lidí trpí hladem a 91 milionů je ohroženo možností hladomorů.
Domov
Porod za patnáct tisíc Iva Tůmová Mrzne. I na ten kousek cesty od vrat nemocnice ke dveřím přistavené škodovky musí být novorozeně důkladně zabaleno. Z objemného fusaku vykukuje sotva vršek čepičky. Dlouhé čekání na spravedlnost Jindřich Šídlo, Martin Kontra Odsoudit dva muže, kteří se plně doznali ke čtyřem vraždám, je v Čechách zřejmě úkol na desetiletí. K tomuto závěru opravňuje vývoj okolo nejbrutálnějšího zločinu posledních pěti let: čtyřnásobné vraždy, kterou během dvou květnových nocí roku 1990 spáchali čerstvě propuštění plzeňští recidivisté Michal Kutílek a Josef Kott. Největší chyba kapitána Paskera Jindřich Šídlo Kapitán Jan Pasker, který co by osobní strážce Antonína Baudyše loni v červnu málem sestřelil letadlo, kterým tehdejší ministr obrany cestoval na oficiální návštěvu Švédska, už u ochranky nepracuje. Kalvodův bod čtyři Jan Brabec Z dramatického obvinění Jana Kalvody, že česká rozvědka nelegálně špehuje tuzemské politické strany, zbyl po pětidenním pátrání vlády a Parlamentu jediný problém: porušila BIS zákon, když loni čtyři měsíce udržovala bez ministerského souhlasu styky se službami cizích zemí?
Rozhovory
S americkým fyzikem Amory Lovinsem o jeho negawattové revoluci Marek Šálek Doktora Amory Lovinse označil týdeník Newsweek za jednoho z "nejvlivnějších současných myslitelů světa", Wall Street Journal jej ve zvláštním vydání u příležitostí stého výročí založení novin zařadil mezi 28 světových osobností, které "pravděpodobně změní směr ekonomiky devadesátých let".
Komentáře
V Čečensku nejde o hodnoty, ale o vůli Richard Štencl Zhruba čtyřicet dnů potřebovala ruská armáda k tomu, aby dosáhla v Čečensku nějakého hmatatelného úspěchu. Přestože boje v Grozném dosud trvají, 19. ledna opustily čečenské jednotky prezidentský palác - symbol svého odporu. Milionář bez střechy nad hlavou Zbyněk Petráček Co ukázalo zemětřesení v Kóbe, nejtragičtější v Japonsku za posledních sedmdesát let? Několik věcí. Za prvé: přírodní katastrofa může zasáhnout technologickou velmoc stejně ničivě jako zaostalou zemi třetího světa. K čemu ještě potřebujeme koalici Jan Macháček Hlavní událostí české politické scény se v uplynulých čtrnácti dnech stal zinscenovaný skandál kolem Bezpečnostní informační služby a ODA. Tentokrát však ani premiér nemohl tvrdit, že jde o kampaň uměle nafouknutou novináři. Právo na Osvětim Maciej Szymanowski Kolektivní pamět národa se zaměřuje na historické symboly a na kulatá výročí velkých událostí. V Evropě se v posledních letech prosazuje snaha neprovázet oslavy těchto výročí pouze připomínkou vlastních křivd a utrpení, ale také pocitem morální zodpovědnosti za celé dějiny, za takové, jakými skutečně byly, a nejenom za jejich jednostranný "národní smysl".
Ekonomika
Burza: skluzavka se mění v tobogan Jiří Žahour Pohled na poslední propady burzovních kurzů může vhánět slzy do očí drobným investorům, kteří při prosincovém poklesu cen nakoupili "výhodně" cenné papíry. Jak lze v Česku také podnikat Jaroslav Spurný Až do předloňského roku byl v podnikatelských kruzích devětatřicetiletý inženýr a brněnský podnikatel Ivo Exel v podstatě neznámou osobou. Když ale v dubnu 1993 koupil od Fondu národního majetku zbrojovku Vlárské strojírny Slavičín, stal se doslova přes noc známým.
Téma
Železná NOVA Tereza Brdečková Nekonečné seriály, lehká erotika, lidské neštěstí a dobrodružné filmy. Vzducholodě s obřím logem nad Prahou a zvědavci přilepení na sklo haly, odkud se vysílají zprávy. To je TV Nova, první velká soukromá stanice v bývalém východním bloku.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte