Reklama
 
04.jpg

1995/4

Koupit vydání
03.jpg Vydání 16.–23. 1. 1995 05.jpg Vydání 30. 1. – 6. 2. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Nudné prázdniny Tereza Brdečková Pražská filmová přehlídka Febiofest skončila ve středu večer v Blaníku dvěma filmy Saši Gedeona. Jejich ústřední rekvizitou je holičská břitva, ale režisérův styl je pravým opakem všeho, co si dnešní divák obvykle s tímto nástrojem spojuje. Teorie spolehlivosti Viktor Šlajchrt Ivan Diviš
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Život za život Tomáš Klvaňa Kamera televizní společnosti ABC zabírá detailně obličej upravené ženy ve středních letech. Majitelka budovy, rýsující se v pozadí záběru, hovoří o svých plánech. Berlusconi na vážkách Josef Kašpar Dvaapadesátá italská vládní krize se podle očekávání zcela liší od všech krizí předešlých. Skutečná srážka se netýká dvou odlišných politických bloků, ale dvou odlišných pojetí politického života. Kdo se bojí Německa Vladimír Rajdl Je třeba bát se Německa? V roce padesátého výročí konce druhé světové války podobná otázka padne jistě mnohokrát - tak či onak formulována. Odpovědi vyznějí pozitivně, negativně či neutrálně.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V kolejišti nádraží Praha-Bubeneč byl nalezen skalpovaný Ukrajinec. Lékařská komora přerušila spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Zemřel Josef Kemr. Policejní komando zatklo sedm hlavních organizátorů pouličního prodeje drog v Praze.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Válka doktorů Marek Švehla Ministr zdravotnictví Luděk Rubáš (ODS) zveřejnil v druhém lednovém týdnu svůj záměr odebrat České lékařské komoře právo udělovat licence k výkonu povolání. Ministrova "troufalost" pobouřila její představitele natolik, že s ním okamžitě přerušili všechny styky. Primátor Koukal na elektrickém křesle Martin Kontra Válka, kterou v létě vyhlásil pražský magistrát "pasákům, vekslákům a taxikářům", skončila - alespoň co se posledně jmenovaných týče - drtivou porážkou radnice. Ve jménu matky strany Jaroslav Spurný Kdyby byl Ing. JUDr. Jozef Spišiak skutečně majorem Bezpečnostní a informační služby (BIS), jak před týdnem uvedl tiskový mluvčí ODA David Rožánek, dopustila by se Kalvodova vládní strana ve světě ojedinělého "provalu". Radioaktivní odpad zůstane v Temelíně a Dukovanech Hana Čápová Když vláda před rokem hlasovala o tom, zda dostavět atomovou elektrárnu v Temelíně, ministr František Benda nezvedl ruku pro ani proti. Důvodem nebyl odpor proti jaderné energetice.
Civilizace
Primo Levi: Člověk je zoufale a krutě sám Respekt Zavřít za ostnatý drát tisíce lidí nejrůznějšího věku, postavení, původu, jazyka, kultury a mravů a podřídit je uniformnímu, kontrolovatelnému způsobu života, ve kterém všichni žijí za stejných podmínek, jež zdaleka nevyhovují jejich potřebám: nelze si představit krutější laboratoř pro zkoumání toho, co je v chování živočicha-člověka, přinuceného bojovat o holý život, vrozeného a co získal zkušeností.
Téma
Záchranný člun pro tetu z Nymburka Jan Macháček, Marek Švehla Václav Klaus, majitel kladenských hutí Vladimír Stehlík a Miloš Zeman mají jedno společné: podle platných zákonů jsou sociálními případy, a stát jim proto přispívá na výchovu dětí.
Ekonomika
Pracující jako rohlík Marek Loužek Současné spory v Radě hospodářské a sociální dohody týkající se případného zvýšení minimální mzdy doprovázejí úvahy o úloze odborů v moderní společnosti. Viditelná ruka inspektorů Jindřich Šídlo Pokud jste například majitel restaurace, můžete dnes během jediného dne teoreticky očekávat až čtyři kontroly - z České obchodní inspekce, České zemědělské a potravinářské inspekce, hygieny a živnostenského úřadu.
Literatura
Teorie spolehlivosti Viktor Šlajchrt Ivan Diviš
Komentáře
Co s absolutní obětí v pragmatické době Milan Drápala Nenápadným, avšak příznačným rysem polistopadové éry je značně rezervovaný vztah české veřejnosti k výročím. "Historicky významné dny" ztratily pro větší část společnosti zavazující platnost žitého odkazu, oproti nedávné minulosti také přestaly fungovat jako magická roznětka vzdoru anebo povinný rituál úcty. Granát v mateřské školce Vladimír Mlynář Již téměř týden se zvláštní parlamentní a vládní komise spolu s vedením Bezpečnostní informační služby a Ministerstva vnitra snaží nalézt dokumenty, které podle Jana Kalvody dokazují, že jsou u nás sledovány politické strany. Jenom nadání nestačí Tereza Brdečková Pokud chce český hudebník při daňovém přiznání uvést svůj nástroj kvůli amortizaci do odpisových položek, nenajde ani jedinou, kam by se dal zapsat.
Rozhovory
Ctibor Nečas: Já je dnes chápu jako lidi sobě rovné Jan Brabec V úterý 19. prosince zemřel emeritní profesor Masarykovy univerzity, průkopník bádání o historii romského etnika a romského holokaustu. Připomeňte si ho v rozhovoru pro Respekt z roku 1995.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte