03.jpg

1995/3

Koupit vydání
02.jpg Vydání 9.–16. 1. 1995 04.jpg Vydání 23.–30. 1. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Návrat Josefa Váchala Arno Pařík Josef Váchal neměl nikdy velké štěstí u publika ani kritiky. Dokud žil, vzbuzovala jeho tvorba zájem pouze několika exkluzívních sběratelů a blízkých přátel; v době okupace a za komunistického režimu na veřejný ohlas sám rezignoval. Vary nebo Praha Tereza Brdečková Počátkem ledna se v novinách objevily zprávy, že karlovarský filmový festival prožívá schizma. Nadace Filmfestival KV, která jej pořádá, se rozštěpila na dvě frakce a mezinárodní producentská organizace FIAPF udělila prestižní kategorii a té z nich, která si dala název Zlatý Golem a hodlá festival přenést do Prahy.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Treuhand: mamut na dvou židlích Karel Vodička Závěrem roku 1994 ukončil po více než čtyřech letech svou činnost německý Treuhandanstalt (v překladu "Poručenská správa", v podstatě privatizační úřad, zkráceně Treuhand). Tragédie osamělých dětí Anna Jirsáková Zprávy o masakrech ve Rwandě rychle zmizely ze stránek světového tisku. Ustoupily dalším novinkám, zatímco samotná Rwanda stále hledá cestu k normálnímu životu, čeká na milión uprchlíků ze Zairu, další milión z Burundi a Tanzánie a navíc žije v obavách z nové katastrofy. Ve jménu zdravého rozumu Jaroslav Formánek Nedávný únos letadla z Alžírska do Francie oživil diskuse o islámském a arabském nebezpečí pro Evropu a zvláště pro Francii. Není příliš divu, neboť teroristé chtěli nechat letadlo vybuchnout nad centrem Paříže.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Rasa, geny a inteligence Jan Macháček Diskuse a polemiky na titulních stránkách novin a časopisů, diskuse po několik týdnů v hlavním vysílacím čase televize a rozhlasu - nebývá nikde zvykem, natož v USA, aby vědecká práce, jakkoli popularizovaná, vzbudila takovou bouři zájmu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Za dosud neobjasněných okolností shořel archiv bývalého Agrokombinátu Slušovice. České dráhy oznámily šedesátiprocentní zdražení jízdného. Boris Jelcin odmítl prosbu Václava Havla, aby zastavil krveprolévání v Čečensku.
Rozhovory
Budu dál veřejně provokovat Maciej Szymanowski Prezident Polské republiky Lech Walesa poskytl několik dní před svou oficiální návštěvou České republiky rozhovor Respektu a Mladé frontě Dnes.
Domov
Kupte si Macochu Marek Šálek Ponechá si česká vláda správu přírodních rezervací, anebo je začne pronajímat soukromým firmám? Rozhodnout takovou otázku bude muset v nejbližších dnech ministerstvo životního prostředí. Bič na novináře Jindřich Šídlo Podle platné ústavy má český státní úředník povinnost poskytovat veřejnosti "přiměřeným způsobem" informace o své práci. Podrobnosti - říká se v Listině základních práv a svobod - určí zákon. Jdi a nehřeš více Jan Brabec Před měsícem byl z valdické věznice propuštěn sexuální deviant Zdeněk Rangl. Díky milosti prezidenta republiky odešel na svobodu o sedm let dříve, než původně měl. Dva roky po rozdělení Vladimír Mlynář Dva roky po zániku Československa se sice již dvě třetiny Slováků a dvacet procent Čechů vyrovnalo s existencí dvou samostatných republik, zastánců soužití obou národů v jednom státě je však stále dost.
Téma
Češi zítřka Martin Kontra, Petr Holub Po schodech běží skupina mladíků a dívek. Čistě oblečení, učesaní, vesele na sebe pokřikují. Dobromyslný divák příjemného televizního klipu se začne mimovolně usmívat, skeptik se předem ušklíbne nad očekávanou reklamou.
Ekonomika
Burza v novém roce po staru Ondřej Vojtěch Po třítýdenní pauze se pátého ledna makléři vrátili na osiřelý burzovní parket. Novoroční předpovědi se nesly spíše v mírně pesimistickém duchu. Burzovní experti předpokládali úbytek obchodů a pouze mírné zotavování kursů. Kolik utratíme za léky Jan Ferenc Pokud bychom spotřebu léků chápali jako určitý odraz životní úrovně, Česká republika by se ocitla na čelním místě v Evropě. V prvním pololetí loňského roku byla totiž naše spotřeba v přepočtu na obyvatele vyšší než například ve Švédsku, Dánsku či Norsku přede dvěma lety.
Komentáře
ODA se rozhodla hrát vabank Jan Macháček, Vladimír Mlynář Předseda Občanské demokratické aliance a místopředseda vlády Jan Kalvoda ztratil rozvahu a politickou obezřetnost. Jedině tak lze snad vysvětlit jeho prohlášení z minulého týdne, podle něhož tajná služba nezákonně shromažďuje materiály proti parlamentním politickým stranám. Když válčí prezident s premiérem Maciej Szymanowski Ostrý konflikt mezi prezidentem Walesou a premiérem Pawlakem se táhne už více než měsíc. Na první strany českých novin se zatím nedostal, i když jeho vyústění se může stát jednou z nejvýznamnějších politických událostí v Polsku od dob jednání u "kulatého stolu" před šesti lety. Optimismus na slovenský způsob Peter Schutz Druhý rok samostatnosti neskončil pro Slovensko zrovna nejhorší bilancí. Vyslovit toto tvrzení je možné díky ekonomickým výsledkům země.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte