02.jpg

1995/2

Koupit vydání
01.jpg Vydání 2.–9. 1. 1995 03.jpg Vydání 16.–23. 1. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Dunaj Viktor Šlajchrt Claudio Magris Ďábelské a ještě Satanštější Nikolaj Savický Roku 1878 psal belgický malíř Félicien Rops svému příteli: "Dodělal jsem svou Pornokracii... Rád bych ti předvedl tu krásnou nahou dívku v černých rukavicích a punčochách, s černým kloboukem z hedvábí, kožešin a sametu, jak se zavázanýma očima kráčí po mramoru nad ozdobným vlysem, na pozadí modrého nebe, vedená vepřem se zlatým ocasem.
Civilizace
Oprava Respekt Oprava článku z čísla 1/1995. Největší omyl science fiction Ondřej Neff Nebudu se zabývat omyly klasickými a často diskutovanými, jako je planetární model atomu, vize olbřímího hmyzu apod. Boj s lidožravou mouchou Jiří Lom S myiazí, parazitickým napadením kůže a podkoží, sliznic nebo i vnitřních orgánů larvami některých much (mj. mouchy domácí) se setkáváme i u nás, ale především v subtropech a tropech.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Co vlastně chtěli voliči Jan Šefranka Vítězství Republikánské strany v loňských volbách, ve kterých získala většinu v obou komorách Kongresu, tedy ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, nelze podceňovat. Masky Borise Jelcina Dimitrij Běloševský Ve dnech 5. a 6. prosince vyjádřilo svůj odpor proti postoji Kremlu k Čečensku "pouze" 57,7 % obyvatel Ruska. O týden později už krvavá invaze vyvolala odpor 69,9 % těch, jimž ruská sociologická služba Mněnije adresovala své otázky. Jak zranitelná je Amerika Ota Ulič Neznám našince, který po příjezdu k americkému břehu se nebyl zděsil a nepovzdechl: "Jak to tu může fungovat, vždyť je to tak zranitelné!" a zranitelné to ovšem je. Za víc než třicet let pobytu v USA jsem neviděl razítko, že by někdo dával či požadoval.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V českých a moravských městech proběhl organizovaný svoz použitých vánočních stromků. Kleslo dovozní clo na ledničky, pračky a barevné televizory. Dva muži přepadli masokombinát v Poličce.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Světla a stíny vycházejícího slunce Zbyněk Petráček Začal rok 1995. To znamená, že máme před sebou dlouhý řetěz padesátých výročí: Jalta - kapitulace Německa - Postupim - Hirošima - kapitulace Japonska. Kulatá výročí oživují resentimenty, dávají podněty pro hodnocení i přehodnocování, a proto se máme na co těšit.
Rozhovory
Není den, abych v kapse neměl kámen, Viktor Šlajchrt MUDr. <b>Bořek Zasadil</b> (*1954) vystudoval fakultu všeobecného lékařství UK v Praze, krátce pracoval v mostecké nemocnici a od roku 1981 působí v nemocnici v Lounech, jejímž ředitelem se stal o deset let později.
Domov
Tajnosti s NATO Jaroslav Spurný Na posledním zasedání české vlády minulou středu schválili ministři dokument s lákavým názvem Dohoda ČR a NATO o ochraně utajovaných skutečností. Ve skutečnosti se ale ve smlouvě pouze říká, že napříště budeme chránit tajné informace stejným způsobem jako členové Severoatlantické aliance. Pilip špatně počítal, rodiče budou víc platit Petr Holub První lednový týden ohlásil školský resort překvapivou novinku: ministerstvo špatně odhadlo počet žáků na středních školách, a proto mu prý v rozpočtu na letošní rok chybí 3,6 miliardy korun. Stále v roli prosebníka Martin Kontra V polovině prosince dostal český premiér fax, v němž ho předseda Federace židovských obcí v ČR (FŽO) Jiří Daníček žádal o schůzku. Netrval na setkání s premiérem - spokojil by se s přijetím u kteréhokoliv odpovědného úředníka. V obchodu se zbraněmi jsme dvanáctí Jindřich Šídlo Když Stockholmský mezinárodní ústav pro průzkum otázek míru (SIPRI) vloni na jaře vydal zprávu, podle níž byla v roce 1993 Česká republika šestým největším vývozcem zbraní na světě, vypukl skandál.
Ekonomika
Na Slovensku začal platit znárodňovací zákon Jindřich Šídlo Česká firma Inekon sice už podepsala smlouvu se slovenským Fondem národního majetku o koupi jedenapadesáti procent akcií chemičky v Novákách a zaplatila i první splátku z kupní ceny, jeden a čtvrt miliardy slovenských korun, přesto se zřejmě majoritním vlastníkem podniku v nejbližší době nestane. Zákon o přebytkovém rozpočtu Bohdan Krejčí Podle prvních údajů z ministerstva financí skončil státní rozpočet České republiky v roce 1994 přebytkem 11,2 miliardy korun. Na přebytku se podílely jak vyšší příjmy z daní (zhruba o sedm miliard), tak i nižší výdaje.
Literatura
Dunaj Viktor Šlajchrt Claudio Magris
Komentáře
Čečensko jako laboratoř Zbyněk Petráček Nejsem nelítostný, ale kdo se blízko mé berly ocitne, už nikdy neprocitne, říká Mrazík ve stejnojmenném filmu, který o Rusku vypovídá více než mnohé knihy slavných kremlologů. Čečenský konflikt jen dokládá, že Mrazík je opět při síle. Syntetické myšlenky a infrastrukturní sítě Richard Štencl Rok co rok usedá celý národ 1. ledna před televizní obrazovku, aby si vyslechl prezidentův projev. Stalo se to velmi pevnou tradicí, respektive všeobecně sdíleným novoročním rituálem. Není hydra jako hydra Jan Macháček V týdnu mezi vánocemi a Novým rokem se sešlo plénum Parlamentu a dvoutřetinovou většinou potvrdilo novelu zákona o architektech a stavebních inženýrech, kterou krátce předtím vetoval prezident Havel.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte