Reklama
 
01.jpg

1995/1

Koupit vydání
52.jpg Vydání 27. 12. 1994 – 3. 1. 1995 02.jpg Vydání 9.–16. 1. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Jako v zrcadle Margita Bartošová Následující zápisky pražské malířky Margity Bartošové (33) předvádějí známý svět přes filtr schizofrenie. Desítky podobných deníkových záznamů tvoří knihu Jako v zrcadle, která vyjde tiskem během ledna. Překypující myšlení Hannah Arendtové Martin Hybler V myšlení 20. století náleží Hannah Arendtové (1906-1975) výjimečná pozice a je velmi ošidným úkolem pokusit se ji na několika řádkách přiblížit. Sama nám to totiž nijak neusnadňuje: celý život jednala a psala proti všem stereotypům.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Od Čečenska po Karabach Anna Jirsáková Už pár týdnů se spekuluje o tom, že ruský zásah v Čečensku by se mohl rozšířit ve válku v rámci celého severního Kavkazu. Zároveň se však zcela věcně uvažuje o vyslání mezinárodních jednotek do Náhorního Karabachu, neboť - na rozdíl od Bosny a Hercegoviny - tam prý mohou kontrolovat fungující příměří. Z nepředvídatelného světa Vratislav Janda Před několika týdny skončila "matka neválek" Saddáma Husajna, který rozkázal iráckým jednotkám pochodovat ke kuvajtským hranicím a zase zpátky. Experiment s Arafátem zadrhává Alžběta Hévrová Mírový proces s Jásirem Arafátem, s jeho Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), představuje pro Izrael velmi vážný pokus: vláda při něm experimentuje s osudem 4,5 miliónu Izraelců.
Rozhovory
Omluva Respekt Omluva redakce. Chybí nám tradice mecenášství Tereza Brdečková Publicista, novinář a politik <I>Pavel Tigrid</I> (vl. jm. P. Schönfeld) se narodil v Praze r. 1917, jeho rodina pochází ze Semil a je zpřízněná s A. Staškem a I. Olbrachtem. Před válkou začínal jako divadelník a novinář, patřil k úzkému okruhu přátel Jiřího Ortena.
Minulý týden
Minulý rok Ivan Lamper Sněmovna schválila rozpočet na rok 1995. Podle tuzemské kanceláře Greenpeace začalo oteplování Země. Česká republika se probojovala na první místo ve světové statistice počtu mužů postižených infarktem. Třiašedesát procent občanů se účastnilo komunálních voleb.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Ekonomika
Rozumný a nerozumný homo economicus Jan Macháček Britský týdeník The Economist přinesl ve svém vánočním čísle rozsáhlou analýzu, která se snaží zmapovat to, co ekonomové vědí o racionalitě a iracionalitě lidského chování a jak jsou těmito poznatky schopni obohatit ekonomickou teorii a praxi. Kapitálový trh v roce 1994: hlupák, kdo koupil v březnu a prodal v prosinci Ondřej Vojtěch Burza i RM-Systém uzavřely v polovině prosince první úplný rok své existence. Z toho důvodu nelze loňské výsledky s ničím porovnávat. Naopak se stanou východiskem pro posuzování let následujících.
Domov
Volby se v Praze 4 opakovat nebudou Jindřich Šídlo Při komunálních volbách v Praze 4 byl porušen volební zákon, výsledky hlasování však přesto platí. Takový je závěr případu, který vzbudil v listopadu poměrně značný zájem tisku. Dýchejte zhluboka - dokud to jde Marek Švehla Jedna z nejrušnějších pražských ulic nese jméno filozofa Jana Patočky (dříve Pionýrů). Hluk a jedy z výfukových plynů projíždějících aut zde od rána dosahují takové míry, že pootevřené okno představuje nebezpečnou hru se zdravím. Život podle hollywoodského scénáře Pavla Hobstová Jedenáctého června 1988 usedl Miroslav Darmovzal z Brna do auta a zapnul světla. Zůstal ale ve tmě, i když přezkoušel knoflíky na palubní desce. Pak si uvědomil, že ve tři odpoledne musí být i venku světlo. Kočárníkovi úředníci pod Falbrovou taktovkou Jan Brabec Za jeden z největších triumfů dva týdny staré "svačinové stávky" považuje její organizátor - vedení Českomoravské komory odborových svazů - postoj odborářské buňky na ministerstvu financí. Češi nemají nepřítele Jaroslav Spurný Před deseti dny schválila česká vláda v podstatě bez zájmu sdělovacích prostředků nejzávažnější armádní dokument od vzniku republiky: vojenskou strategii pro léta 1996 až 2005.
Téma
Jak mocní přicházejí o peníze Maciej Szymanowski, Petr Holub, Iva Tůmová Když český Parlament naposledy hlasoval o konfliktu zájmů, bylo venku zataženo a teploměr dosahoval dvanácti stupňů Celsia. Čtrnáctého dubna 1992 v půl čtvrté odpoledne byl po vášnivých kuloárních debatách zákon s oficiálním názvem "na ochranu veřejného zájmu" schválen.
Komentáře
Ve svatyni neutrality Teodor Marjanovič Události, které se táhnou příliš dlouho, nutně začnou nudit. Zvláště to platí o tragédii na Balkáně: letošek bude už pátým válečným rokem a po takové době se jen málokdo ubrání přesycenosti z opakujících se zpráv a záběrů. Ortmanova služba demokracii Richard Štencl Čas od času se můžeme setkat s názory různých politiků a teoretiků, že ústava se u nás netěší potřebné vážnosti, že politická moc vůči ní projevuje okázalé pohrdání a podobně Diskusi o Evropě neutečeme Zbyněk Petráček, Maciej Szymanowski Dvacátého prosince denní tisk zveřejnil nenápadnou zprávičku: ministři zahraničí Evropské unie (EU) rozhodli, že dohody o přidružení Česka, Slovenska, Rumunska a Bulharska vstoupí v platnost 1. února 1995.
Civilizace
Mýtus bohyně se vrací Václav Cílek Boha dnes většina z nás vnímá jako muže-otce. Odpovídá to stylu posledních čtyř tisíc let: ve společnosti, jejíž přirozenou hlavou je muž, bývá mužem i hlavní bůh. Je to poměrně moderní pohled - předchozích 20 tisíc let patřilo bohyni-matce.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte