Reklama
 
06.jpg

1995/6

Koupit vydání
05.jpg Vydání 30. 1. – 6. 2. 1995 07.jpg Vydání 13.–20. 2. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Země snů, úspěchů i tragédií Josef Jařab Nemůže být pochyb o tom, že Amerika od dob, kdy dostala své jméno, ale vlastně už i před tím, než jsme my Evropané objevenému kontinentu své pojmenování vnutili, byla spojována s lidskou nadějí, iluzemi či sny, s možností nových začátků. To není fakt, to se stalo Tereza Brdečková Ester Krumbachovou po léta fascinuje věta, kterou kdysi zaslechla proslovit normalizačního úředníka: "To není fakt, to se skutečně stalo!" Dobře to vystihuje její vlastní poměr k jevové skutečnosti.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Válka v zapomenuté džungli Martin Ehl, Hospodářské noviny Když španělští královští kartografové vytyčovali v sedmnáctém a osmnáctém století hranice mezi místokrálovstvími Peru a Nová Granada, netušili, že území pokryté džunglí na svazích Kordiller klesajících k Amazonce se stane předmětem několika pohraničních válek. Pod osvíceným vedením státu Maciej Szymanowski Středisko Adama Smithe je soukromou institucí, která působí v Polsku od roku 1989. Zabývá se vědou a výzkumem, ale také osvětovou a vydavatelskou činností, jejichž prostřednictvím propaguje myšlenky volného trhu. Nešířit, nepublikovat Maciej Szymanowski Minulý víkend podal demisi maďarský ministr financí Békesi. Odstartoval tak největší politickou senzaci ve své zemi od loňského jara, kdy postkomunisté suverénně vyhráli volby. Chůze po minovém poli Alžběta Hévrová Není zvykem izraelských prezidentů dávat vládě rady - a ještě k tomu v oblasti zahraniční politiky, jež byla až dosud výlučným monopolem kabinetu.
Domov
Justiční evergreen Martin Kontra Případ bývalého generálního ředitele Agrobanky Jana Krále zřejmě nebude ukončen ani čtyři roky od chvíle, kdy tento muž nabídl premiérovi Pithartovi milionový úplatek za "vládní protislužbu". Rizika nutné sebeobrany Martin Kontra Přestože se u nás počet násilných trestných činů od roku 1989 téměř zdvojnásobil, nelze říci, že by se vyplácelo bránit se napadení. Jako příklad může posloužit soudní spor, který začal minulé pondělí v Praze. Směr Evropská unie Marek Švehla Méně kontroly a více spontánnosti, zafilozofoval si Václav Klaus předposlední lednový den ve Štrasburku. Chtěl tak poslancům Evropského parlamentu vysvětlit přístup své vlády k evropským institucím. Kalvodův rokycanský přítel Jindřich Šídlo, Jaroslav Spurný V malém dřevěném domku, pět kilometrů od Rokycan, žije nenápadný černovlasý muž s knírem. Jen málokdo z jeho sousedů však ví, že jde nejen o bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby, jehož iniciály (M. Č.) se objevily v souvislosti s aférou kolem Kalvodova útoku na BIS, ale i o bývalého pracovníka StB.
Komentáře
Komu pomohl Tomáš Ježek Richard Štencl Když minulý pátek vystoupil Tomáš Ježek z Občanské demokratické aliance, srdce mnohých zaplesalo. Konečně se našel jeden spravedlivý, který odmítl hrát paranoickou hru "party kamarádů z Rytířské" na oběti spiknutí BIS či novinářů "placených jedním chlebodárcem". Akademická čtvrthodinka Petr Holub Vláda přijala minulou středu zásady vysokoškolského zákona, a návrh tak nyní půjde úřední cestou do Parlamentu. Podle plánu tam ale měl být už vloni v listopadu. Právo na informace není dar shůry Jan Macháček Česká vláda již několik měsíců připravuje dva velice důležité zákony, které spolu na první pohled příliš nesouvisí. Jde o tiskový zákon, který reguluje činnost a zodpovědnost médií a zákon o trvalé státní službě úředníků, tzv.definitivě.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper České země se přidružily k Evropské unii. Rozvodněná řeka Morava zaplavila silnice na Šumpersku. Dvacet osm měst dostalo od Parlamentu právo používat své tradiční znaky a prapory. Klesly ceny brambor.
Civilizace
Ve znamení genu Respekt Málokdo ví, že při udělování Nobelovy ceny je už dlouhá léta porušována původní závěť jejího zakladatele - cena se uděluje nikoli za objevy roku právě minulého, ale za práce 10 až 30 let staré. Atrapy z Holandska Věra Dvořáková Co se stalo se starými, dobrými jablky z ráje? Někdejší tomaty, pocházející od Indiánů kmene Nahuatl, byly sice malé, nažloutlé či zelené, avšak měly chuť, "přirozenost a účin" - byla to "jablka milosti", jak říká doktor Mathioli ve svém Herbáři.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Dráha nespadla, nikdo nezešílel Jan Macháček Jak donutit k prosperitě firmu, která nemůže zkrachovat? Taková otázka by měla dobrou naději na vítězství v soutěži o největší chyták ekonomické reformy.
Ekonomika
Pražská burza na kolenou Ondřej Vojtěch Pražská burza dnes prožívá své doposud nejkritičtější období v historii. Od začátku roku klesly ceny nejvýznamnějších akcií v průměru o deset až patnáct procent. Luxův slepenec Josef Dobrovolný Pokud vlastníte les a budete se v něm chtít například v zimě projet na saních, potřebujete k tomu příslušné úřední povolení. Pokud jej nemáte, můžete zaplatit pokutu až jeden milion korun.
Rozhovory
Kdo nic nedělá, nic nepokazí Jaroslav Spurný NDr. Vilém Holáň (*1938 v Ostravě) studoval na univerzitě v Brně, odkud byl v roce 1959 z politických důvodů vyloučen. Na vojně sloužil za trest u technické jednotky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte