Reklama
 
07.jpg

1995/7

Koupit vydání
06.jpg Vydání 6.–13. 2. 1995 08.jpg Vydání 20.–27. 2. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Mahlerova katedrála Milena Bartlová Literát a scenárista Zdeněk Mahler je dnes nejvlivnějším z bojovníků za to, aby katedrála sv. Víta v Praze nebyla majetkoprávně přiřčena některé instituci římskokatolické církve, ale "českému národu". Deníky, dopisy, vzpomínky Viktor Šlajchrt Ferdinand Peroutka
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Mezi Francouzi Kavkazu Jefim Fištejn Trestní výprava moskevských vojenských hlavounů do Čečenska degradovala v potyčky okresního formátu. Na podhorských bojištích sotva lze očekávat překvapivějších zvratů a každé další úvahy o vlivu zimního tažení na celoruskou situaci váznou bez vytřídění a zhodnocení již známých dopadů. Některé z nich stačí posbírat z povrchu a pojmenovat. Jak vyždímat miliardy Teodor Marjanovič Vypadá to skoro jako zázrak. Ještě asi před rokem bylo Srbsko považováno za zemi se snad nejčernějšími hospodářskými výhledy. Tamní míra inflace ze dne na den lámala rekordy, výroba se prakticky zastavila, nešlo sehnat ani základní potraviny. V roli zlého muže Filip Tesař Stojaté vody tříleté přestávky v chorvatské válce rozčeřila koncem ledna nová zpráva - vláda v Záhřebu žádá, a tentokrát skutečně, odchod jednotek UNPROFOR. Jedenadvacet dlouhých let Josef Kašpar Poválečné období skončilo, těmito slovy uzavřel triumfující Gianfranco Fini první sjezd Národní aliance v lázeňském městečku Fiuggi, asi 40 kilometrů na jih od Říma.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Vzteklinou infikovaný netopýr napadl chodce v Uherském Hradišti. Atomová elektrárna Dukovany provedla pravidelnou prověrku zvuku svých poplachových sirén. Za účasti stranických špiček, Karla Gotta a Jitky Zelenkové se na Žofíně konal ples ODS.
Civilizace
Stoletá voda Václav Cílek Již podruhé za poslední tři roky postihla střední a dolní toky řady západoevropských řek stoletá voda, což je podle definice takový vodní stav, ke kterému dochází jednou za století. Stín Dzeržinského Dimitrij Běloševský Je to na pováženou, že se v českém prostředí teprve zcela nedávno objevila první seriózní práce zachycující dějiny organizace, jež byla schopna zničit desítky milionů životů, trestat nejen jednotlivce, ale i celé národy, zasahovat v dobré třetině planety a proměnit obrovskou zemi v obávanou supervelmoc, a zároveň v dobře fungující koncentrační a pracovní tábor.
Literatura
Deníky, dopisy, vzpomínky Viktor Šlajchrt Ferdinand Peroutka
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Jsem dnes jediný na světě Ivan Lamper, Jana Šmídová Richard Glazar, který je ve světoznámém filmovém dokumentu Claude Lanzmanna Šoa stručně uváděn jako "Muž, který přežil Treblinku", se narodil r. 1920 v Praze.
Ekonomika
Sebevědomý hospodář s neprůhlednými účty Marek Loužek Když třetího ledna premiér Klaus předstoupil před novináře a s vítězoslavným úsměvem na rtech oznámil veřejnosti dosažený přebytek státního rozpočtu za rok 1994 ve výši 11,2 miliardy korun, musel leckdo nabýt dojmu, že státní hospodaření je nadmíru úspěšné. Sombrera nenosíme Jan Macháček V druhé polovině ledna otřásla Mexikem finanční krize, ze které se tato středoamerická země vzpamatovala teprve ve chvíli, kdy jí padesátimiliardovým úvěrem přispěchal na pomoc Mezinárodní měnový fond a rezervní fond americké centrální banky.
Domov
Romové podpořili Klause Jindřich Šídlo Když si Václav Klaus před dvěma týdny dny přečetl zprávu amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv v České republice, která kritizovala především diskriminaci Romů, ihned ji odsoudil jako "zkreslující a zjednodušenou". Aféra s poslanci-pašeráky skončila do ztracena Petr Hampl Když se před jedenadvaceti měsíci objevila v Mladé frontě Dnes zpráva, že téměř stovka poslanců s odvoláním na svoji imunitu odmítla zaplatit clo za zboží dovezené z ciziny, vypukl okamžitě skandál. RDP dostala zelenou Jindřich Šídlo Zbrojařská společnost RDP Group, která za osmnáct měsíců své existence neuzavřela jediný obchod, ale zato se jí podařilo zatáhnout české země do skandálu mezinárodních rozměrů, získala od vlády licenci k zahraničním obchodům se "speciální technikou". V Chebu se bojí strašidel Martin Kontra Minulý čtvrtek vyslala chebská radnice přes západní hranici jasný signál - zábor pohraničí z roku 1938 není v tomto městě odpuštěn ani po dvou generacích.
Komentáře
Mytologické příšery Boris F. Lazar Když před několika lety odešel do penze jeden z nejznámějších západních špionů, rozhodl se věnovat dvěma věcem: výchově mentálně postižených dětí a psaní televizních scénářů, které by se opíraly o jeho konkrétní zážitky a zkušenosti z práce v tajné službě. Posvátná značka Richard Štencl Sto let od narození Ferdinanda Peroutky nezůstalo bez povšimnutí. Kromě pietního aktu na Vyšehradě vyšla kniha jeho deníků, dopisů a vzpomínek, televize odvysílala dokumentární film a noviny otiskly rozsáhlé medailony. Rozruch uprostřed Evropy Maciej Szymanowski Začátek února v Polsku proměnil mnohatýdenní studenou válku mezi Belwederem a vládou ve žhavý politický konflikt. V jeho důsledku už premiér Pawlak oznámil, že podá demisi.
Téma
BIS a ti druzí Jaroslav Spurný Svět se neskládá ze svobodných občanů, ale z figurek na šachovnici tajných služeb. Takovýto obraz lidského života nabízejí nejen autoři špionážních filmů, ale čas o času i někteří politici.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte