Kulturní přehled pro tento týden.
Skoro by se mohlo zdát, že se pohnuté životní osudy Zdeňka Kalisty (1900 -1982) zvláštním způsobem odrážejí i v literárním stylu jeho badatelského díla.
Střety vyhrocených názorů na vedení a organizaci České filharmonie v posledních týdnech trochu utichly. Nastává čas odhlédnout od osobních sympatií či averzí v pozadí nesvárů - podstatné je, zda si orchestr udržel svou kvalitu a zda o ní dokáže přesvědčit posluchače.
Krátký přehled zahraničních událostí.
Piotr Naimski (44) je doktor přírodních věd, spoluzakladatel a člen Výboru na obranu dělníků (KOR) a později Solidarity. V osmdesátých letech působil jako vědecký pracovník New York University Medical School.
Stále ještě doutnající pohraniční konflikt mezi Ekvádorem a Peru neudeřil jako blesk z čistého nebe (viz Respekt 6/95). Jeho kořeny ale mohou poukázat i na širší souvislosti, než je spor dvou sousedních států.
V druhé polovině ledna se francouzská i světová veřejnost oficiálně dozvěděla o nálezu unikátních jeskynních maleb z období paleolitu v průsmyku Ardéche, nedaleko městečka Vallon-Pont-d'Arc.
K humanistické latině již od nepaměti patří jistota, že na počtu zabitých nesejde: každý mrtvý je mrtvým navíc. Co se však v teorii dobře poslouchá, v praxi mnohdy vyvolá vážné rozpaky.
Samotný fakt lze formulovat velmi lapidárně: po 49 dnech dramatických bojů o každou ulici a každičký dům se před padesáti lety, 13. února 1945, v hlavním městě Maďarska rozhostil mír.
Hra na poctivé úředníky a nemorální občany má další pokračování. V lednu začalo Středisko cenných papírů rozesílat výpisy z šesti a půl milionu akciových účtů jednotlivých DIKů.
Ústřední postava zatím posledního korupčního skandálu, bývalý šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner, se po svém propuštění z vazby stal řadovým úředníkem Ministerstva financí.
Hranici mezi Ebersbachem a Jiříkovem, tedy mezi Spolkovou zemí Sasko a Českou republikou, tvoří jen zhruba metr a půl široká řeka Spréva. Sto metrů od jejího německého břehu má na Spreedorfské ulici svůj obchod se smíšeným zbožím Klaus Fritz.
Ministr životního prostředí František Benda se před rokem odhodlal prosadit ve vládě některé ekologické požadavky - například prosadit do vládní ekologické koncepce princip trvale udržitelného rozvoje nebo zastavit stavbu cementárny v Českém krasu.
Tento týden zahájí pražská burza a RM-Systém obchodování s akciemi z druhé vlny kuponové privatizace. Získáme tak možnost volně disponovat s nabytým majetkem (respektive nakupovat a prodávat akcie), současně to však bude znamenat konec éry kuponové privatizace.
Takřka všechny české deníky a několik týdeníků odevzdalo počátkem února letošního roku kratšími či obsažnějšími komentáři a historickými reportážemi povinnou daň jednomu z řady velkých výročí, spojených s koncem druhé světové války.
I demokraté musí občas zvolat "dost!", sdělil uprostřed svého pátečního projevu na Karlově univerzitě Václav Havel. Nejenom tato věta - adresovaná nepřátelům otevřené společnosti u nás i v Německu - připomněla vystoupení Josefa Zieleniece ze září 1993.
Kurzy akcií na pražské burze i na RM-Systému zastavily svůj střemhlavý pád dolů. Na začátku předminulého týdne se dokonce zdálo, že se dočkáme změny trendu a ceny pomalu porostou.
Porada ekonomických ministrů minulé úterý schválila zásady zbrusu nového devizového zákona, který předložila Česká národní banka společně s Ministerstvem financí. Tuto středu by se k němu měla vyjádřit vláda.