Reklama
 
08.jpg

1995/8

Koupit vydání
07.jpg Vydání 13.–20. 2. 1995 09.jpg Vydání 27. 2. – 6. 3. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Dějepisec andělů a ďáblů Nikolaj Savický Skoro by se mohlo zdát, že se pohnuté životní osudy Zdeňka Kalisty (1900 -1982) zvláštním způsobem odrážejí i v literárním stylu jeho badatelského díla. Česká filharmonie pod německou taktovkou Petar Zapletal Střety vyhrocených názorů na vedení a organizaci České filharmonie v posledních týdnech trochu utichly. Nastává čas odhlédnout od osobních sympatií či averzí v pozadí nesvárů - podstatné je, zda si orchestr udržel svou kvalitu a zda o ní dokáže přesvědčit posluchače.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Kudy povede hranice Maciej Szymanowski Piotr Naimski (44) je doktor přírodních věd, spoluzakladatel a člen <B>Výboru na obranu dělníků</B> (KOR) a později <B>Solidarity</B>. V osmdesátých letech působil jako vědecký pracovník <B>New York University Medical School</B>. První výstřely pacifické války Miroslav Gregorovič Stále ještě doutnající pohraniční konflikt mezi Ekvádorem a Peru neudeřil jako blesk z čistého nebe (viz Respekt 6/95). Jeho kořeny ale mohou poukázat i na širší souvislosti, než je spor dvou sousedních států. Pravice versus pravice Jaroslav Formánek V druhé polovině ledna se francouzská i světová veřejnost oficiálně dozvěděla o nálezu unikátních jeskynních maleb z období paleolitu v průsmyku Ardéche, nedaleko městečka Vallon-Pont-d'Arc. Co znamená každý mrtvý Vladimír Rajdl K humanistické latině již od nepaměti patří jistota, že na počtu zabitých nesejde: každý mrtvý je mrtvým navíc. Co se však v teorii dobře poslouchá, v praxi mnohdy vyvolá vážné rozpaky. Osvobození? Obsazení? Robert Svoboda Samotný fakt lze formulovat velmi lapidárně: po 49 dnech dramatických bojů o každou ulici a každičký dům se před padesáti lety, 13. února 1945, v hlavním městě Maďarska rozhostil mír.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Třináctiletý žák zvláštní školy v Karlových Varech znásilnil svého o tři roky mladšího spolužáka. Ozonová vrstva zeslábla o šestadvacet procent. RM-Systém zveřejnil ceny akcií druhého kola kuponové privatizace.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Tyran v soukromí Josef Moník Mnoho studií a prací, které se v posledních letech zabývaly Mao Ce-tungem, prezentuje Velkého kormidelníka čínské revoluce jako přemýšlivého, charismatického člověka; cizinci, s nimiž se setkal, ho často popisují jako skromného a srdečného lidumila.
Domov
Hon na nepořádné DIKy Marek Švehla Hra na poctivé úředníky a nemorální občany má další pokračování. V lednu začalo Středisko cenných papírů rozesílat výpisy z šesti a půl milionu akciových účtů jednotlivých DIKů. O co se hrálo v případu Lizner Jaroslav Spurný Ústřední postava zatím posledního korupčního skandálu, bývalý šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner, se po svém propuštění z vazby stal řadovým úředníkem Ministerstva financí. Sasové chtějí plot proti zlodějům z Čech Jindřich Šídlo Hranici mezi Ebersbachem a Jiříkovem, tedy mezi Spolkovou zemí Sasko a Českou republikou, tvoří jen zhruba metr a půl široká řeka Spréva. Sto metrů od jejího německého břehu má na Spreedorfské ulici svůj obchod se smíšeným zbožím Klaus Fritz. Konec ekologického disidenta Hana Čápová Ministr životního prostředí František Benda se před rokem odhodlal prosadit ve vládě některé ekologické požadavky - například prosadit do vládní ekologické koncepce princip trvale udržitelného rozvoje nebo zastavit stavbu cementárny v Českém krasu.
Téma
Světla Titanicu Marek Šálek, Zdeněk Reimann Energetika je největším světovým byznysem. Ročně vydělává 800 miliard dolarů, dvakrát víc než automobilový průmysl. Na velkolepých tržbách se podílejí i Češi.
Komentáře
Ohlédnutí za velkým experimentem Jan Macháček Tento týden zahájí pražská burza a RM-Systém obchodování s akciemi z druhé vlny kuponové privatizace. Získáme tak možnost volně disponovat s nabytým majetkem (respektive nakupovat a prodávat akcie), současně to však bude znamenat konec éry kuponové privatizace. Legenda dvacátého století Vilém Prečan Takřka všechny české deníky a několik týdeníků odevzdalo počátkem února letošního roku kratšími či obsažnějšími komentáři a historickými reportážemi povinnou daň jednomu z řady velkých výročí, spojených s koncem druhé světové války. Co řekl a o čem pomlčel prezident Zbyněk Petráček I demokraté musí občas zvolat "dost!", sdělil uprostřed svého pátečního projevu na Karlově univerzitě Václav Havel. Nejenom tato věta - adresovaná nepřátelům otevřené společnosti u nás i v Německu - připomněla vystoupení Josefa Zieleniece ze září 1993.
Rozhovory
Jsme patriarchální kultura Pavla Hobstová PhDr. <B>Věra Capponi</B> (*1946) vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, krátce působila jako klinická psycholožka, už více než dvacet let se specializuje na psychologii rodiny.
Ekonomika
Nestravitelné sousto Ondřej Vojtěch Kurzy akcií na pražské burze i na RM-Systému zastavily svůj střemhlavý pád dolů. Na začátku předminulého týdne se dokonce zdálo, že se dočkáme změny trendu a ceny pomalu porostou. Otazníky kolem směnitelnosti Jan Macháček Porada ekonomických ministrů minulé úterý schválila zásady zbrusu nového devizového zákona, který předložila Česká národní banka společně s Ministerstvem financí. Tuto středu by se k němu měla vyjádřit vláda.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte