Reklama
 
09.jpg

1995/9

Koupit vydání
08.jpg Vydání 20.–27. 2. 1995 10.jpg Vydání 6.–13. 3. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Baroko v Národním Eva Lorencová-Mravcová Dramaturgie Národního divadla má nelehký úkol. Nehovoří k vyhraněnému publiku, které vyznává jistý styl, a proto vyhledává jisté divadlo. Již předem jsou vyloučeny hry příliš provokativní či tematicky mimořádně kontroverzní. Důležitá trafika Auggieho Wrena Tereza Brdečková Majitel brooklynské trafiky Auggie Wren vypráví zákazníkům o muži, kterého zajímalo, kolik váží kouř: zvážil tedy doutník, vykouřil ho a zvážil popel. Váhový rozdíl mezi oběma byla hmotnost dýmu. Podobné teorie se většinou nerodí v hlavách úspěšných kariéristů.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Jak se bránit reformě Tomáš Jelínek Ukrajina se po tři roky své nezávislosti dokázala ubránit jakékoliv ekonomické reformě. Výsledný rozpad její hospodářské struktury a drastický pokles životní úrovně zradikalizoval společnost a oživil resentimenty, které dnes ostře vymezují hranici mezi nacionalistickou západní a proruskou východní a jižní Ukrajinou. Každý má svého Falstaffa Zdeněk Zbořil Jihokorejský prezident Kim Jang-sam, který o víkendu navštíví Prahu, loni zápolil s mnoha problémy. Potopila se loď s turisty, zřítil se důležitý most v Soulu a mezi oběťmi byly i školní děti, shořela chemická továrna a hlavní město zaznamenalo nárůst kriminality. O kravách a lidech Petr Sláma Celostránková novinová reklama Královské společnosti na ochranu zvířat před krutostí přináší vedle nezřetelné černobílé fotografie muže nesoucího ulovenou lišku také text, který čtenáře vyzývá, aby prostřednictvím svých poslanců podpořili přijetí zákona zakazujícího jakékoli formy týrání divoké zvěře. Příliš mnoho federalismu Dan Marek, Yves Plees Belgii označují profederalisticky zaměření stoupenci evropské jednoty často za zemi, která by se měla stát modelem pro budoucí uspořádání kontinentu.
Domov
Tanec na tenkém ledě Marek Švehla Sérií třinácti setkání s občany absolvuje v těchto dnech předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr kampaň proti vládnímu návrhu sociální reformy. Odboroví předáci tak pokračují v akci, kterou začali už loni v březnu, kdy svolali odboráře k hromadnému mítinku do Prahy na Staroměstské náměstí. Inspirace Neubauerem Stanislav Červenka Ve čtvrtek devátého února oznámilo vedení Česká televize, že v den prezidentova projevu (17. 2.) k česko-německým vztahům mimořádně uvede dokumentární film o představiteli sudetoněmeckého landsmanšaftu Franzi Neubauerovi. Ve jménu otce i syna Jindřich Šídlo V šedivé dvoupatrové vilce na okraji Starého Města u Uherského Hradiště žije se svou šestnáctiletou vnučkou čtyřiasedmdesátiletý stařec. Na první pohled není ničím nápadný, přesto se v minulých dnech dostal do agenturních zpráv a na první stránky novin. Protiněmecká ofenziva generála Procházky Jaroslav Spurný Generál Radovan Procházka, muž představující se svým podřízeným jako "útočící stíhačka o síle tříčlenné formace", byl minulý týden vládou jmenován do funkce šéfa armádní tajné služby. Nejde o neznámé jméno.
Téma
Číňani v Praze Petr Zídek, Zuzana Vokurková Po odchodu ruských vojáků v roce 1991 se v České republice začali usazovat - tentokrát bez výzbroje - přistěhovalci z dalších dvou světových velmocí.
Komentáře
Podivný summit v Bratislavě Peter Schutz Prezentace čitelné a srozumitelné prozápadní politiky je problém, se kterým slovenské politické elity zápasí od prvních dnů samostatnosti. Nejde přitom jen o nedostatek verbálních prohlášení. Zdravotnická manévry Petr Holub Na léčení není dost peněz, a proto Čechům hrozí krach zdravotního systému. Tato obava zaznívá z úst lékařů i politiků poslední dobou stále častěji. Pokud to někoho vyděsilo, mohl se uklidnit o předminulém víkendu: bude vypracována koncepce. Co patří do historie Bohumil Doležal Prezident republiky vystoupil předminulý pátek s dlouho očekávaným zásadním projevem k česko-německým vztahům. Dikce jeho přednášky místy vzbuzuje dojem, že je to jakési závěrečné shrnutí minulých diskusí a sporů, podložené autoritou hlavy státu.
Ekonomika
Černé vize povinného havarijní pojištění Martin Kontra Každoročně koncem února čeká české řidiče nepříjemná povinnost: zaplacení tzv. povinného ručení za provoz motorových vozidel. Kromě pravidelných problémů se sháněním složenky se navíc letos ocitlo několik stovek tisíc majitelů silnějších vozů v absurdní situaci. Povolání manažer Marek Loužek Načrtnout obraz úspěšného člověka není pro většinu dnešních Čechů problémem. Reklama nám vykresluje prototyp úspěšnosti v celkem zřetelných konturách: manažer v barevném saku, který drží v ruce černý kufřík s notebookem a dorozumívá se pomocí mobilního telefonu.
Rozhovory
ODA nemá jinou možnost Vladimír Mlynář Předseda ODA a místopředseda vlády Jan Kalvoda (*1953) vystudoval právnickou fakultu a až do listopadu 89 působil jako advokát v Rokycanech.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Kolem světa se stahuje síť Martin Hádek Jde o zcela zřejmý a prudký světový trend: konvenční informační zdroje - od klasicky zaznamenané informace ve formě textu nebo datového pole až po videozáznam či zvukovou stopu - se proměňují ve zdroje digitálně, tj. číslicově zpracované.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Lékaři ukončili bojkot Ministerstva zdravotnictví. Václav Klaus byl povýšen na majora. Sociální demokracie přiznala dluhy ve výši 80 milionů korun. Zdražilo havarijní pojištění. Totální nedostatek plechů ohrozil plynulou výrobu osobního vozu Škoda Pick-up.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte