Reklama
 
10.jpg

1995/10

Koupit vydání
09.jpg Vydání 27. 2. – 6. 3. 1995 11.jpg Vydání 13.–20. 3. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Maškary v ulicích Viktor Šlajchrt V osmiválcovém automobilu Packard z konce třicátých let, který patří žižkovskému Vojenskému muzeu, se kdysi projížděl Gottwaldův zeť Čepička a později z něj údajně kynul Pražanům i major Gagarin. Veselé přehozy Jiří Dědeček Knihy, které se lehce čtou a kterým odborná kritika i čtenáři bez obtíží rozumějí, bývají často podezřelé z nedostatku nějaké důležité intelektuální kvality.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Poláci ve spěšném vlaku Maciej Szymanowski Minulý týden definitivně podal demisi spolu s celým svým kabinetem polský premiér Waldemar Pawlak. Aféra pro média Jaroslav Formánek Francouzská média nyní nebývale zaměstnává velký skandál - pokus o vyhoštění pěti amerických diplomatů obviněných v Paříži z ekonomické špionáže. Po půl roce příměří Ivan Kytka Naposledy ve čtvrtek odpoledne obvinil jeden z ulsterských unionistů vládu Johna Majora z naprostého plýtvání penězi - za to, že kabinet doručuje rámcový britsko-irský dokument pro uspořádání poměrů v Severním Irsku každé tamější domácnosti zdarma. Krvavý ramadán Petr Zídek Od anulování prvních demokratických voleb v dějinách Alžírska uplynuly již více než tři roky. Během nich zahynulo v zemi podle odhadů přes 30 tisíc osob (oficiální údaje uvádějí 11 tisíc).
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Počet osobních aut v Praze překročil šest set tisíc. Vláda schválila zákon stanovující podmínky letů balonem. Čeští vědci se připojili k celosvětové diskusi o hrozícím rozpadu ledovců na jižním pólu planety.
Domov
Byla to vražda Jindřich Šídlo JUDr. Kolja Kubíček z Německé advokátní kanceláře Praha vzbudil poprvé pozornost loni na podzim svým angažmá v případu libereckého rodáka Rudolfa Dreithalera, který se u Ústavního soudu dožaduje zrušení čtyř Benešových dekretů. BIS ve vládě Jaroslav Spurný Závěry, ke kterým minulou středu dospěla vláda během diskuse o minulé a budoucí kontrole naší tajné služby, zaskočily svou těžko srozumitelnou logikou nejen laiky, ale i odborníky. Jak dál v sociální politice Marek Švehla Takzvaná sociální reforma je poslední velký úkol, který si Klausova vláda předsevzala do příštích voleb uskutečnit. Jeden z jejích nejdůležitějších kroků má přijít na pořad dne koncem dubna, kdy bude Parlament hlasovat o způsobu vyplácení přídavků na děti. Zákon šestiranného revolveru Stanislav Červenka Podle nejpřesnějšího údaje Ministerstva spravedlnosti dochází v České republice ročně k desítkám případů, kdy se slušní občané dokázali sami ubránit lupičům nebo násilníkům, a pak ještě zavolali policii. Pozor na emigranty Martin Kontra Když vloni v červenci umožnil Ústavní soud českým emigrantům požádat o majetek, který zanechali v Čechách, vypukla ve vládních i poslaneckých kruzích bouře.
Komentáře
Být nekonformní neznamená mít pravdu Richard Štencl Rozruch okolo česko-německých vztahů, vyvolaný projevem prezidenta Havla, ukázal na podstatně odlišnou míru konsenzu na německé a české straně. Nový program starých tváří Vladimír Mlynář Na dvě stě padesát delegátů osmé celostátní konference Občanské demokratické aliance mělo o víkendu v Hradci Králové nelehký úkol. Tváří v tvář třetinovému poklesu volebních preferencí a aférám kolem stranického financování a BIS měli zvolit nové stranické vedení a schválit nový program. Čím můžeme prospět NATO Zbyněk Petráček Americký ústav Rand Corporation nyní vypracoval na zakázku německého ministerstva obrany studii, která se mimo jiné zabývá rozšířením Severoatlantické aliance směrem na východ.
Civilizace
Porozumění snění Vladimír Borecký Včera v noci se mi zdálo - tak civilně nazval švýcarský psycholog a psychiatr Medard Boss svou práci, věnovanou fenomenologickému pojetí snu, jejíž český překlad vyšel před více než půl rokem a zůstal překvapivě recenzentsky nepovšimnut.
Ekonomika
Kdo koupí SPT Telecom Jan Macháček V pozdním odpoledni 24. února odevzdalo své nabídky pět zájemců o 27 procent akcií v českém telekomunikačním monopolu. Uzávěrka byla v pět hodin, nechali to tedy na poslední chvíli. Přehlídka minimálních cen na burze pokračuje Ondřej Vojtěch Během uplynulých šesti seancí, které proběhly od nucené burzovní přestávky, klesly ceny nejdůležitějších akcií o téměř čtyři a půl procenta. Oficiální burzovní cenový index se zastavil na nejnižší hodnotě v posledních dvou letech - 466 bodech.
Rozhovory
Lidé nás musí mít rádi, Jaroslav Spurný Nový policejní prezident ČR <B>Oldřich Tomášek</B> (*1956 v Plzni) maturoval na střední zemědělské technické škole, od r. 1977 však pracuje u policie: nejprve v pořádkové službě (Rotava, Sokolov), později jako vyšetřovatel hospodářské kriminality (Sokolov, Plzeň-jih), odkud odešel na vlastní žádost zpět k pořádkové službě.
Téma
Já, spravedlnost Petr Holub Příběhy o tom, že slušný občan se spravedlnosti nedovolá a že naopak podvodníci dokážou uniknout zaslouženému trestu, dnes patří k běžným součástem denního zpravodajství.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte