Reklama
 
11.jpg

1995/11

Koupit vydání
10.jpg Vydání 6.–13. 3. 1995 12.jpg Vydání 20.–27. 3. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Dylan: Nevěděl jsem, kam to povede Jan Sobotka Když pořadatelé zastavili v uličkách mezi stany v zákulisí loňského Woodstockého festivalu všechen provoz, aby mohla projet kolona aut, odplivl si prý jeden z přihlížejících: "Horší než nějakej pitomej prezident!" Čtvrtstoletí Bezstarostné jízdy Tereza Brdečková Dennis Hopper navštívil Prahu, setkal se s oficiálními osobnostmi, zahájil výstavu svých fotografií v Karolinu a předal Janu Svěrákovi cenu Český lev za nejúspěšnější film.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Kdo bude skutečně vládnout Maciej Szymanowski Nový polský premiér Józef Oleksy pronesl před týdnem expozé v parlamentu (Respekt č. 10/95). Vyznělo natolik obecně, že lze jen těžko říci, nakolik bude jeho kabinet skutečně pokračovat v politice dosavadní vlády a nakolik se od ní odkloní. Demokracie na papíře Filip Tesař Evropa studené války znala dva politické systémy - demokratický, vyznačující se otevřeností a svobodou, a totalitní jako uzavřený a nesvobodný. Pro postkomunistickou Evropu je charakteristický ještě jeden. Levicová restrikce jako bič Peter Schutz Slovensko má rozpočet na rok 1995. Na tomto tvrzení by nebylo nic zvláštního, kdyby se nepsal už březen a schválení vládního návrhu nepředcházelo zcela zbytečné rozpočtové provizorium, které se také svým dílem podepsalo na ztrátě prestiže země po říjnových volbách. Mezi mafií a politikou Dimitrij Běloševský Jenom v Moskvě zůstává od loňského roku 1 005 neobjasněných vražd. S největší pravděpodobností k nim přibude i vražda mimořádně populárního ruského publicisty, novináře a naposledy výkonného ředitele televizní společnosti Ostankino Vladislava Lisťjeva, jehož jsme u nás poznali v letech Gorbačovovy perestrojky jako jednoho z tvůrců oblíbeného pořadu tehdy ještě sovětské televize "Vzgljad".
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Uběhlo 145 let od narození Tomáše Masaryka. Premiér Václav Klaus se sešel s kardinálem Miloslavem Vlkem. Členové Transnacionální strany demonstrovali před čínským velvyslanectvím za svobodný Tibet.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Budoucí svět anarchie Petr Lebeda Bipolární obraz světa se rozpadl a analytici mezinárodních vztahů přesouvají postupně svou pozornost jinam: od střetů velmocí v oblastech jejich zájmů k problematice lokálních a regionálních ohnisek napětí.
Komentáře
Únava ze summitů Josef Kajan Minulý týden proběhl v Kodani summit 180 zemí a řady nezávislých expertů o sociálním rozvoji, který si kladl za cíl diskutovat o tom, jak odstranit "absolutní chudobu", "sociální diskriminaci" a jak zavést "plnou, produktivní zaměstnanost". Kdo rozhoduje o válce Jaroslav Spurný Zákony našeho státu neusnadňují účinnou obranu v případě ohrožení. Ústava totiž nezakotvuje povinnost občanů bránit svou zemi se zbraní v ruce. Byrokratická definitiva Jan Macháček Česká vláda má v brzké době rozhodnout o návrhu zákona o státní službě. Mezi politiky a byrokraty se o této normě mluví jako o tzv. definitivě.
Ekonomika
Neviditelná ruka státu Marek Loužek Problém jak a pro koho vyrábět vyřešil komunistický režim svérázně: o všem rozhodovala plánovací komise. Po listopadovém převratu začali u nás mnozí propagovat opačný extrém: místo vševědoucích byrokratů se stala hitem "neviditelná ruka trhu". Češi hledají byt Jan Ferenc Za posledních pět let bylo ve starých spolkových zemích Německa postaveno bezmála jeden a půl milionu nových bytů. Jen loni jich bylo tamním uživatelům předáno 550 tisíc a letos má být číslo ještě vyšší.
Domov
První zákon ministra Bendy Hana Čápová Došlo k historické události: ministr životního prostředí Benda předložil Parlamentu první zákon za dobu svého působení v úřadě. Týká se ochrany ozonové vrstvy Země a minulý týden už bez větších úprav prošel dvěma parlamentními výbory. Úsměv za půldruhé miliardy Petr Hampl Desetitisíce severomoravských klientů Hornické zdravotní zaměstnanecké pojišťovny (HZZP) se ocitly v nezáviděníhodné situaci. Hrozba nehody v jaderné elektrárně Dukovany Jan Brabec Před dvěma týdny poskytl odborový předák Jiří Jedlička novinám závažnou informaci: v jaderné elektrárně Dukovany prý hrozí nehoda, protože většina pracovníků chodí do práce nevyspalá a unavená. K čemu potřebujeme Tigrida Marek Švehla Krátce po svém příchodu na Ministerstvo kultury loni v lednu ohlásil Pavel Tigrid svůj hlavní cíl: podporu kulturních památek. "Minulost národa musí být zachráněna," řekl tehdy.
Rozhovory
Nespoléhat se na Jelcina Jan Macháček, Zbyněk Petráček Dr. Ariel Cohen patří k významným americkým analytikům dění v Rusku a v prostoru bývalého SSSR - tzv. kremlologům. Narodil se v SSSR, ale rodině se podařilo emigrovat.
Téma
Aféry první republiky Richard Štencl Nikdy se v Čechách nedodržovalo méně slovo, nikdy se tolik nepodvádělo, nekradlo a nelhalo, jako se to děje pod heslem podnikání teď, řekl nedávno známý spisovatel Arnošt Lustig a dodal: Čechy přece vždycky byly spíš slušná země, kde bylo dobré žít, kde se drželo slovo a slušnost se oplácela slušností.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte