Reklama
 
12.jpg

1995/12

Koupit vydání
11.jpg Vydání 13.–20. 3. 1995 13.jpg Vydání 27. 3. – 3. 4. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Otevřít po mé smrti Josef Janda Se surrealismem je to těžké. Vždy, když se zdá, že se již konečně podařilo pochovat jeho mrtvolu, vynoří se znenáhla jako neobyčejně čilý nebožtík, aby nadále pokračoval ve své cestě. Klec pro básníka Viktor Šlajchrt Režim trestních táborů armády USA byl v době války velice přísný, život v nich měl být tvrdší než v prvních liniích. Počátkem května 1945 začali dělníci svařovat na nádvoří trestního tábora poblíž italské Pisy ocelovou klec.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Čečensko vrhá dlouhý stín Jan Šturz V pořadu francouzské televize o obnoveném ruském kozáctvu se jeden z kozáků - bojující v žoldu abcházských separatistů proti gruzínským vládním jednotkám - upřímně rozhořčoval nad věrolomností Gruzínů: ti si prý dovolili odtrhnout se od svaté Rusi, s níž se před 200 lety "dobrovolně" spojili "na věčné časy". Revoluce je až krajním řešením Peter Schutz Není žádné tajemství, že ani jedna ze současných stran politického spektra Slovenska nemá v zahraničí tak široké a hlavně autoritativní partnerství jako my. Tuto větu nepronesl Ján Čarnogurský, ani Jozef Moravčík, ba dokonce ani Peter Weiss. Na pozadí drog Martin Ehl, Hospodářské noviny Jeden z jihoamerických diplomatů v Mexico City si novinářům postěžoval: "Je to nefér. Každý ví o množství drog, které projde přes Mexiko do Spojených států, ale Mexiko představuje pro USA druhý či třetí největší trh a se zákazníkem se přece nezachází špatně.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Česká armáda se rozhodla nekoupit americké stíhačky F-16. Pumový atentát zničil prodejnu knih v Roudnici nad Labem. V Broumově se zřítilo středověké opevnění. Během Světového summitu sociálního rozvoje se premiér Klaus v Kodani sešel s králem Svahilska Mswatimem III.
Ekonomika
Útěk od dolaru Jan Macháček Před deseti dny dosáhl směnný kurz amerického dolaru historicky nejnižších hodnot jak vůči německé marce (1,35 marky za dolar), tak vůči japonskému jenu (89 jenů za dolar). Lavina propadů se zastavila Ondřej Vojtěch V uplynulých čtrnácti dnech zaznamenaly obchody na pražské burze bouřlivý vývoj. Ještě předminulý týden klesly ceny akcií o hrozivých deset procent. Gary Stanley Becker v Praze Jan Macháček Na pozvání Liberálního institutu navštívil před deseti dny Prahu profesor Gary Stanley Becker, jeden z nejznámějších současných světových ekonomů, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1992 a profesor chicagské univerzity.
Téma
Středoškolský cirkus otevírá bránu Petr Holub, Hana Doležalová Dvacátého pátého dubna se budou konat středoškolské přijímací zkoušky a dojde přitom k něčemu neobvyklému: na střední školy se dostanou všichni, kdo mají zájem.
Domov
Jak ušetřit na topení Martin Kontra Spotřeba elektrické energie v českých domácnostech vzrostla za posledních pět let o třetinu. Zdá se ale, že oblíbené pořekadlo o nedbalém zhasínání v tomto případě není tak docela na místě: v rodinné energetice suverénně vede topení. Když jelenům chutná Marek Švehla Do konce března se musí krušnohorští myslivci rozhodnout, kolik jelenů letos zastřelí. Jenom v okrese Karlovy Vary by neměl být odstřel o mnoho nižší než tisíc kusů. Stejné to bylo i v posledních pěti letech. Justice v ohrožení Jindřich Šídlo Zradí-li jeden člen rodiny, bude zlikvidována celá rodina! To není vyhrožování, to je spravedlivá odměna za zradu národa úplatným darebákům - děvkám! Organizace Vlastenci a Můj domov, Plzeň. Pes v rámci zákona Jindřich Šídlo "Bufet" a "sahara" patří mezi nejdůležitější pojmy vojenského světa, se kterými se nováček seznámí hned po nástupu. Prvním termínem oznamují starší vojáci, že mají hlad a že jim právě nováček musí zajistit něco k jídlu.
Civilizace
Smrt neštovicím Ivan Boháček Pravé neštovice patří k dávným a úporným hrozbám lidstva. Toto infekční virové onemocnění s těžkým a krutým průběhem znali už ve starověku. Až do minulého století velká část nakažených umírala.
Literatura
Klec pro básníka Viktor Šlajchrt Režim trestních táborů armády USA byl v době války velice přísný, život v nich měl být tvrdší než v prvních liniích. Počátkem května 1945 začali dělníci svařovat na nádvoří trestního tábora poblíž italské Pisy ocelovou klec.
Rozhovory
Vzdělání je investice Jan Macháček Prahu nedávno navštívil <B>Gary Stanley Becker</B> (*1930 v Pensylvánii, USA), jeden z nejznámějších současných světových ekonomů, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1992.
Komentáře
Rozčilení není program Bohumil Doležal Rozhodnutí Ústavního soudu ČR ohledně prezidentského dekretu č. 108 svědčí o tom, jak u nás v citlivé sudetoněmecké otázce začíná převládat to, co kdysi Masaryk nazýval rozčilením. Odvážná slova nestačí Jan Macháček Rozruch okolo obvinění šéfa sekretariátu ODA Josefa Reichmana z podvodu a jeho nervové zhroucení jen potvrdily dojem, že se předáci ODA až do vyčerpání zabývají pouze svým padesátimilionovým dluhem u Kreditní a průmyslové banky, případně ještě tajnými službami. Prezidentovy promluvy Richard Štencl Během posledních dvou týdnů se Václavu Havlovi podařilo dvakrát vyvolat výraznou odezvu u politiků i v tisku. Zatímco v prvním případě mu na to stačily dvě věty, ve druhém šlo o více než hodinový projev. Svým váháním vláda ztratila tři roky Marcela Dolečková Spotřeba benzinu v České republice výrazně poroste a ten, kdo bude benzin na český trh dodávat, se může těšit na velké a stabilní zisky. Právě o tom je privatizace rafinersko-petrochemického komplexu (a v tom je také zřejmá paralela s privatizací SPT Telecom).

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte