Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Jak ušetřit na topení

Spotřeba elektrické energie v českých domácnostech vzrostla za posledních pět let o třetinu. Zdá se ale, že oblíbené pořekadlo o nedbalém zhasínání v tomto případě není tak docela na místě: v rodinné energetice suverénně vede topení.

Spotřeba elektrické energie v českých domácnostech vzrostla za posledních pět let o třetinu. Zdá se ale, že oblíbené pořekadlo o nedbalém zhasínání v tomto případě není tak docela na místě: v rodinné energetice suverénně vede topení. Jemu na vrub padá až šedesát procent spotřebované energie. Na druhém místě je ohřívání teplé vody (představuje zhruba čtvrtinu). Žárovky jsou až poslední - nespotřebují víc než setinu energie. Při pohledu na současný vzmach „elektrické křivky“ je nutno brát navíc v úvahu, že každý pátý český byt je dosud vytápěn uhlím. Všechny tyto lidi dříve či později čeká volba jiného tepelného zdroje. A možná nejen je: vzhledem k ekologickým tlakům a očekávanému růstu cen se dnes odpověď na otázku „čím topit“ stává opravdu radou nad zlato.

Dvě cesty

Oficiální instituce daly občanům v minulém roce náznak odpovědi hned dvakrát. Prvním signálem bylo červnové rozhodnutí Parlamentu uvolnit ze státní kasy 6 miliard korun jako dotace na záměnu pevného paliva (především uhlí) v kamnech za ekologicky přijatelnější plyn. Akce se rozběhla ve velkém - Ministerstvo životního prostředí i ekologové přijímají plyn coby „čisté“ médium s uspokojením. Druhé pobídky uposlechli občané v odlehlých místech, kam se plyn nebude zavádět. Tam získal dotace jiný hit poslední doby: přímé topení elektřinou. O jeho oblibu se zasloužilo pro změnu Ministerstvo financí, které během loňského roku výrazně zmírnilo tempo plánovaného zdražování elektřiny. Přestože…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].