Reklama
 
13.jpg

1995/13

Koupit vydání
12.jpg Vydání 20.–27. 3. 1995 14.jpg Vydání 3.–10. 4. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Sarajevský smysl pro černý humor Teodor Marjanovič Doba, v níž žijeme, nám nabízí četné pohledy na utrpení a smrt. Zájem médií se podle zásady, že "jen špatné zprávy jsou dobré" (tedy přitažlivé pro čtenáře), soustředí na vše, v čem alespoň trochu teče krev: od válek přes vzdálená zemětřesení až po vraždy někde v sousedství. Satanské verše Viktor Šlajchrt Salman Rushdie
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Na pomezí dvou světů Ladislav Mertl Finsko se stalo 1. ledna členem Evropské unie a díky tomu Rusko poprvé sousedí s nejvlastnějším Západem. Pro vztahy občanů obou zemí je sice tato změna jen symbolická, ale přesto: Jak vlastně dnes vypadá život na "hranici dvou světů"? Zkušenost nás učí Maciej Szymanowski Dr. István Schlett (1939), historik a politolog, vede katedru politologie na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti. Zabývá se analýzou společenských změn a dějinami politického myšlení. Kajícníci v paláci travičů Josef Kašpar Generální prokurátor v Palermu Giancarlo Caselli si před několika týdny postěžoval, že zájem médií o pokračující boj proti mafii polevuje. Dodal: "Se vší pravděpodobností je to následek neustálého politického souboje v zemi, který odvádí pozornost veřejného mínění k jiným otázkám." Stará vlna s novým obsahem Emílie Harantová Finské parlamentní volby, které proběhly minulou neděli, jen potvrdily celkový skandinávský trend: po čtyřletém experimentu s centristicko-konzervativní vládou se i země tisíce jezer vrátila k sociálním demokratům.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Západní hranice České republiky se proměnila ve východní hranici Evropské unie. Mohutný požár zachvátil nádraží Praha-Bubny. Začalo jaro. Předsedové vládních stran se odmítli sejít ke společné večeři u prezidenta Václava Havla.
Civilizace
Satan mezi námi Ivan Lamper, Jan Brabec Na vánočním trhu se v českých knihkupectvích objevila zvláštní kniha. Dala se získat jen pod pultem a její jméno se vyslovovalo šeptem. Každý ze zájemců přitom věděl, co si odnáší v tašce: šest set stran zatížených prokletím a nálepkou smrti.
Literatura
Satanské verše Viktor Šlajchrt Salman Rushdie
Ekonomika
Kolaps dvou bank Jan Macháček Krachy bank, podvody a korupce v bankovnictví nejsou žádným ryze českým problémem ani potíže nějak výrazně související s transformačním obdobím společnosti a ekonomiky. Clearing se přežil, ale ještě nekončí Marcela Dolečková Ivan Kočárník musel být už skutečně rozčilen, když minulý týden předložil vládě návrh, aby jednostranně vypověděla Slovensku vzájemnou platební dohodu.
Domov
Studium na vlastní nebezpečí Jindřich Šídlo Na nástěnce v přízemí Obchodní akademie Nad Kajetánkou v Praze 6 visí seznam čtyřiceti žáků, kteří počátkem března složili přijímací zkoušky a od září by se měli stát studenty této soukromé školy. Rubáš doporučuje neseriózní obchodníky s krví Martin Kontra První muž našeho zdravotnictví je zřejmě přesvědčen, že Češi se smrti nebojí. Jinak než takto si nelze vysvětlit úpornost, s jakou Luděk Rubáš háže za hlavu varovné zkušenosti svých zahraničních kolegů. Volejte předsedovi Marek Švehla Podnikatel Martin Mossinger ještě před půl rokem netušil, že se má stát mužem s posláním. Světlo se rozsvítilo náhle a zažehlo jeho vlastenectví. Jak lidovci splácejí své dluhy Jaroslav Spurný Rok a půl poté, co si lidová strana půjčila peníze u Kreditní a průmyslové banky, přihrál Pozemkový fond ministerstva zemědělství firmě IDA Běloves pozemek, pod kterým se nacházejí drahá ložiska minerální vody.
Téma
Údolí splněných snů Zuzana Ondomišiová Po staletí jitřily fantazii cestovatelů dohady o záhadné zemi, nepřístupně ukryté za Himálajem a obklopené nehostinnými pustinami. Tato země, považovaná některými snílky za duchovní srdce světa, si však svá tajemství pečlivě střežila.
Rozhovory
Náš právní systém má díry Jan Brabec, Petr Holub JUDr. <B>Lubomír Voleník</B> (45) většinu života prožil v Teplicích, kde patřil jako kytarista k průkopníkům beatové hudby. V roce 1983 absolvoval v Praze právnickou fakultu, pak byl zaměstnán v podniku Severočeské vodovody a kanalizace.
Komentáře
Mezi úspěchem a fiaskem Maciej Szymanowski Minulý týden se do Paříže sjeli ministři zahraničních věcí zemí sdružených v Organizaci bezpečnosti a spolupráce v Evropě (dříve KBSE), aby podepsali Pakt stability. Když schází selský rozum Zbyněk Petráček Nedávno se redaktoři týdeníku Der Spiegel v rozhovoru zeptali Ralfa Dahrendorfa, kde vyrůstají nové politické síly, které by měly razit ducha jedenadvacátého století. Zemanovi strážci politické morálky Richard Štencl Veřejnost i média se pochopitelně zaměřují na skandály koalice (Čermákův mercedes, sponzorská večeře, stranické finance, BIS). Naproti tomu sociální demokracie se dostává do zorného pole ponejvíce tím, že jí rostou volební preference.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte