Reklama
 
14.jpg

1995/14

Koupit vydání
13.jpg Vydání 27. 3. – 3. 4. 1995 15.jpg Vydání 10.–17. 4. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Pokus o český heroismus Viktor Šlajchrt V roce 1945 bylo Václavu Černému čtyřicet. Jako docent, habilitovaný u F. X. Šaldy, přednášel už před válkou na Karlově univerzitě srovnávací literatury, jeho vědecká práce (zejména v oboru románské medievalistiky) měla evropský ohlas a oslňoval také jako hvězda české literární kritiky. Oscar není značka kvality Tereza Brdečková Je filmový Oscar měřítkem kvality? Andrej Tarkovskij ho nikdy nezískal, Spielberg na něj čekal dvacet let. Světoví režiséři, kteří postavili film na roveň velké literatury a jejichž dílo vyvolalo vlny epigonství, se k němu dopracovali podobně jako minulé pondělí Michelangelo Antonioni: bylo mu třiaosmdesát a ochrnutí mu bránilo vzít cenu do ruky a mluvit.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Do Chorvatska bez obav Filip Tesař Josip Manulič v roce 1989 spoluzakládal dnešní vládní stranu HDZ (Chorvatské demokratické společenství), o rok později se stal poslancem parlamentu a v letech 1990-93 působil jako šéf chorvatské tajné služby. Když se rozplynou iluze Teodor Marjanovič Chceš slyšet vtip? říká Slavko, žoviální sarajevský Žid. "Tak poslouchej: Sarajevan vyčerpaně táhne domů několik kanystrů vody, stěží klopýtá přes harampádí a suť, až přijde k často ostřelovanému náměstí. Nejlepší obrana je útok Radek Palata Kdyby bylo s kabinetem premiérky Tansu Cillerové a s Tureckem vše v pořádku, lze si jen těžko představit, že by turecká armáda prováděla jednu z největších akcí na území cizího státu od časů osmanské říše. Kouřová clona nad Golany Alžběta Hévrová Za husté kouřové clony, jež zastírala pravé úmysly partnerů, proběhlo ve Washingtonu jednání o míru mezi Izraelem a Sýrií. Tentokrát na úrovni velvyslanců - Itamara Rabinoviče a Valída Muálima.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ekonomičtí ministři se na své pravidelné schůzce nedohodli o přídavcích na děti. Na celém území státu padal sníh a vanul severák. Uběhlo 403 let od narození Jana Amose Komenského.
Domov
Smíření 95 Respekt Minulé úterý bylo zveřejněno prohlášení sto pěti českých a sudetoněmeckých intelektuálů pod názvem Smíření 95. Odmítavě na ně reagovali všichni naši přední politici i další osobnosti veřejného života. Za slušnost tři roky Martin Kontra Třetí kolo jednoho z nejsledovanějších polistopadových procesů skončilo minulé úterý porážkou pro všechny zúčastněné. Benešovy dekrety půjdou znovu před Ústavní soud Jindřich Šídlo Právní zástupce Rudolfa Dreithalera, advokát JUDr. Kolja Kubíček, uvažuje, že se ve věci Benešových dekretů znovu obrátí na Ústavní soud. KDS na prodej Marek Švehla Do příštího parlamentu se dostaneme, žádný strach, tvrdí rok a čtvrt před parlamentními volbami zakladatel Křesťanskodemokratické strany Václav Benda.
Literatura
Pokus o český heroismus Viktor Šlajchrt V roce 1945 bylo Václavu Černému čtyřicet. Jako docent, habilitovaný u F. X. Šaldy, přednášel už před válkou na Karlově univerzitě srovnávací literatury, jeho vědecká práce (zejména v oboru románské medievalistiky) měla evropský ohlas a oslňoval také jako hvězda české literární kritiky.
Civilizace
Ztroskotání Jana Novozámská Je to už patnáct let, co v Paříži, 15. dubna 1980, zemřel Jean-Paul Sartre (narodil se r. 1905, letos by se tedy dožil 90 let). Proslulý představitel francouzského existencialismu, uznávaný spisovatel, dramatik a výrazně politicky angažovaný intelektuál zanechal po sobě rozsáhlé dílo.
Téma
Praha proti Pražanům Tereza Brdečková, Iva Tůmová Jak má vypadat velkoměsto? Z pohledu obyvatel by mělo oplývat neomezenou zásobou levných a komfortních bytů a pracovních příležitostí. Měl by v něm vanout horský vzduch, nejezdila by v něm auta, ale každý by se přesto rychle dostal tam, kam právě potřebuje.
Ekonomika
Nepovedená privatizační taškařice Marcela Dolečková Železářství V. J. Rott je v Čechách pojmem již více než jedno století. V posledních letech se navíc stalo symbolem toho, jak se nemá privatizovat. Ceny na burze stagnují Ondřej Vojtěch V uplynulých deseti seancích na pražské burze ceny nejdůležitějších akcií pětkrát stouply a pětkrát klesly. Velikost nárůstů však byla mnohem menší. Z tohoto důvodu burza za posledních čtrnáct dní ztratila více než 3 %.
Rozhovory
Teror tu byl vždycky Zbyněk Petráček <B>Tomáš Kulka</B> (*1948 v Praze) je synem česko-izraelského spisovatele a historika Ericha Kulky. Začal studovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale po sovětské invazi odešel do Velké Británie, kde vystudoval filozofii vědy u Sira Karla Poppera a ekonomii na London School of Economics.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.
Komentáře
Ruská ruleta po balkánsku Teodor Marjanovič Nejprve se zdálo, že skeptici měli pravdu a nové kolo srbsko-chorvatské války o tzv. Krajinu je na spadnutí. Po třech letech relativního klidu začali politici horečně cestovat a novináři sepisovali katastrofické scénáře. Tři loupeže stačí, drahoušku Milan Drápala Nestává se u nás často, aby se významnější politická iniciativa některé strany setkala s téměř jednoznačným nesouhlasem jak v řadách vládní koalice, tak opozice. Případ muže, který se nebál Ivan Lamper Snad každý, kdo žije ve velkém městě, už někdy narazil na černou můru - pouliční násilí. Není přitom podstatné, zda se terčem útoku stal on sám, či zda přihlížel, jak násilníci terorizují někoho jiného.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte